Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shuhet ikona e futbollit italian Pietro Anastasi, ish-sulmues i Juventusit dhe Interit

Nga Ejona 0

Ndahet nga jeta një ndër ikonat e futbollit italian, Pietro Anastasi.

Ish-sulmuesi i Juventusit për tetë sezone dhe fitues i tre titujve kampionë u shua në moshën 71-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë.

I lindur në Katania, ai debutoi me skuadrën e Varezes dhe u bë një lojtar i madh kur veshi fanellën bardhezi. Më pas kaloi tek Interi duke fituar një Kupë Italie, përpara se ta mbyllte karrierën me Askolin dhe Luganon.

Ai veshi 25 herë fanellën e Kombëtares së Italisë duke shënuar 8 gola dhe duke e kurorëzuar aventurën e tij me triumfin e kampionatit Europian në vitin 1968.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej