Shtynte djemtë e mitur të vidhnin para nga prindërit, arrestohet shqiptari: Do them që je gay

Duhet të lëçisni

Ik maturant! “Apliko jashtë!”, “Ik, larg!”

Nga Orilda Kalami Provimet e maturës janë përballja e parë e një filize me shtetin. Një filizë idealist, ëndërrimtar, pasionant, naiv, me talente, pa talente,...

SPAK kërkon sekuestrimin e 32 pasurive të sipërmarrësit Ylli Ndroqi

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar i ka kërkuar Gjykatës së Posaçme sekuestrimin e 32 pasurive të biznesmenit dhe sipërmarrësit Ylli...

Olsian Çela prezanton në Kuvend raportin e PP për vitin 2020

Në seancën e sotme plenare në Kuvendin e Shqipërisë, Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela ka bërë raportin për kriminalitetin në vend, për vitin 2020. Gjatë...

LGBTI kërkon heqjen e fjalës “nënë”/ Bes Kallaku: Shpirtin ma ngroh vetëm “o ma, o ba”… (film)

Kërkesa e komunitetit LGBTI për të zëvendësuar fjalën “nënë” me “prind që ka lindur” ka shkaktuar mjaft debat dhe revoltë tek qytetarët, të cilët...

Një 34-vjeçar me origjinë nga Shqipëria, u arrestua nga personeli i Policisë së Shtetit në Latina të Italisë, në fund të hetimit të koordinuar nga zëvendësprokurori, Marco Giancristofaro. Ai joshte fëmijët dhe më pas i kërkonte para, duke i kërcënuar se do t’u tregonte prindërve gjithçka.

Burri duhet të përgjigjet për zhvatje dhe veprime persekutuese ndaj disa të miturve. I arrestuari joshte viktimat e reja përmes një platforme shoqërore për miqësi të reja dhe pas takimeve fillonte ferri: burri, në fakt, kërcënonte se do të bënte të njohur homoseksualitetin e pretenduar të djemve, duke kërkuar para në këmbim të heshtjes së tij.

Sipas Il Messaggerio, hetimi filloi nga një gjashtëmbëdhjetë vjeçar i cili, duke iu nënshtruar kërkesave të zhvatjes, bëri pagesa të përsëritura përmes një qarku elektronik për një total prej 2700 euro. Para që ai i bleu duke tërhequr nga llogaria e nënës së tij, pa dijeni e saj. Kur viktima e re mendoi se e kishte çliruar veten nga makthi në të cilin kishte rënë, përmes aplikacionit  ËhattsApp ai  mori kërkesa të reja, këmbëngulëse për para.

Në atë moment djali vendosi të shkonte në Policinë e Shtetit për të bërë denoncim, hetimet e kryera nga agjentët kanë konstatuar përgjegjësinë e shtetasit shqiptar, i cili gjithashtu përdori një llogari telefonike në emër të një djali tjetër, i detyruar nga kërcënimet e vazhdueshme të regjistrojë celularin e përdorur nga krimineli dhe ta paguajë atë, në disa faza, deri në 10,000 Euro.

U zbulua gjithashtu se paratë e zhvatura ishin paguar në llogari të ndryshme të qarkut elektronik paysafecard, në emër të palëve të treta por në përdorim nga personi i arrestuar. Në fund të formaliteteve, shtetasi shqiptar u dërguanë Burgun e Frosinone.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ik maturant! “Apliko jashtë!”, “Ik, larg!”

Nga Orilda Kalami Provimet e maturës janë përballja e parë e një filize me shtetin. Një filizë idealist, ëndërrimtar, pasionant, naiv, me talente, pa talente,...

SPAK kërkon sekuestrimin e 32 pasurive të sipërmarrësit Ylli Ndroqi

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar i ka kërkuar Gjykatës së Posaçme sekuestrimin e 32 pasurive të biznesmenit dhe sipërmarrësit Ylli...

Olsian Çela prezanton në Kuvend raportin e PP për vitin 2020

Në seancën e sotme plenare në Kuvendin e Shqipërisë, Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela ka bërë raportin për kriminalitetin në vend, për vitin 2020. Gjatë...

LGBTI kërkon heqjen e fjalës “nënë”/ Bes Kallaku: Shpirtin ma ngroh vetëm “o ma, o ba”… (film)

Kërkesa e komunitetit LGBTI për të zëvendësuar fjalën “nënë” me “prind që ka lindur” ka shkaktuar mjaft debat dhe revoltë tek qytetarët, të cilët...

Ish-drejtori i Arsimit parauniversitar thirrje mësuesve: Dilni në protestë, ju është rimëkëmbur dinjiteti (film)

Maturantët shqiptarë në disa qytete të Shqipërisë kanë dalë prej dy ditësh në protestë, pasi janë shprehur se provimi i matematikës këtë vit ishte...