Shqipëria, vend i bekuar apo i mallkuar nga Zoti?

Duhet të lëçisni

Si u zbulua mega pasuria e Zim Sallakut nga vetëm dy transferta. Do i justifikonte me 10 bletë e 32 pula

Një transaksion prej 200 mijë euro me përshkrimin “Blerje Vile në Durrës, zona Plazh” i kryer në 23 korrik 2014, ka qënë indicia kryesore...

Vjosa Osmani vizitë zyrtare në Austri, takim me kancelarin Sebastian Kurz

Presidentja Vjosa Osmani, me ftesë të Presidentit austriak, Alexander Van der Bellen, të martën do ta nisë vizitën zyrtare në këtë shtet. Në takim me...

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga Covid-19

Kompania farmaceutike GlaxoSmithKline dhe Vir Biotechnology kanë njoftuar ditën e sotme rezultatet finale nga një studim i kryer për një medikament antitrupash. Në përfundim...

Ministri i jashtëm italian viziton nesër Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës së Italisë, Luigi Di Maio nesër viziton Kosovën, ku do të takohet me drejtues...

Nga motër Lula Mecaj

Më ka ndodhur shpesh të dëgjoj idenë se Shqipëria është një vend i mallkuar nga Zoti, dhe kjo ide është e pranishme nga Veriu deri në Jug. Unë nuk jam aspak e bindur se Shqipërinë e ka mallkuar Zoti, por jam e bindur se ne, me veprat tona, bekojmë ose e mallkojmë vendin tonë, i cili nuk është vetëm i yni, por edhe i paraardhësve dhe i pasardhësve tanë. Ne e bekojmë ose e mallkojmë vendin tonë, jo vetëm me mënyrën e trajtimit të vetes, të tjerëve, por edhe të natyrës.
Më bën shumë përshtypje fakti se mendojmë që Zoti i ka bekuar vendet e tjera të botës, sidomos ato vende ku jetojnë emigrantët tanë, ku ka jetesë me rregulla, me ligje, me natyrë të gjelbërt e ajër të pastër.
Në 30 vitet e fundit, mjaft hektarë të maleve tona, të cilat ishin të gjelbra, vazhdojnë të ndizen e të digjen sistematikisht, çdo dy-tri vjet, duke justifikuar faktin se pas djegies mbin bar më i mirë. E nuk është aspak e vërtetë.
Pas zjarrit çfarë mbetet? Shkretimi! Gjihçka shkrumb e hi, bimët, pemët, farëzat që kanë misionin për të sjellë jetën e re; kafshët e egra, shpendët të cilat nuk fluturojnë shumë lart; shkatërrohet jetesa e bletëve, e shkenca mendon që po të zhduket bleta mbi tokë, katër vite më pas do të zhduket edhe njeriu.
Pas zjarrit, mungon oksigjeni, ajri nuk është i pastër, prandaj favorizohen sëmundje nga më të ndryshmet, nuk bie shi, pas zjarrit shkatërrohet e ardhmja.
Çfarë tjetër mbetet? Edhe vetmia, po vetmia e breznisë që ndez zjarrin, pasi të rinjtë nuk duan të jetojnë në një vend të shkretë!
E akoma më keq është edhe fakti se shteti nuk dënon ata që kryejnë krimin e shkatërrimit të natyrës, kurse personat që dinë kush janë autorët qëndrojnë në heshtje. Dikur, ishte fshati që e dënonte krimin, duke e rrethuar personin problematik, por tani të gjithëve u vjen keq për shkatërrimin dhe askush nuk e ndalon atë.
Është e vërtetë se është Zoti që e mallkon Shqipërinë, apo jemi ne që akoma nuk kemi guxim për të denoncuar të keqen e për të duartrokitur të mirën?

Në këtë çast, ndërsa malet përreth Bajzës vazhdojnë e digjen akoma, dhe kur kalon rrugës duket si të ishim në luftë, çfarë t’ju uroj juve që jeni autorët e kësaj fatkeqësie të shkaktuar prej jush?
Po deshët, dilni në dritë dhe do j’ua them tek e tek se çfarë mendoj akoma…

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Si u zbulua mega pasuria e Zim Sallakut nga vetëm dy transferta. Do i justifikonte me 10 bletë e 32 pula

Një transaksion prej 200 mijë euro me përshkrimin “Blerje Vile në Durrës, zona Plazh” i kryer në 23 korrik 2014, ka qënë indicia kryesore...

Vjosa Osmani vizitë zyrtare në Austri, takim me kancelarin Sebastian Kurz

Presidentja Vjosa Osmani, me ftesë të Presidentit austriak, Alexander Van der Bellen, të martën do ta nisë vizitën zyrtare në këtë shtet. Në takim me...

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga Covid-19

Kompania farmaceutike GlaxoSmithKline dhe Vir Biotechnology kanë njoftuar ditën e sotme rezultatet finale nga një studim i kryer për një medikament antitrupash. Në përfundim...

Ministri i jashtëm italian viziton nesër Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës së Italisë, Luigi Di Maio nesër viziton Kosovën, ku do të takohet me drejtues...

Manchester City me ofertë zyrtare për Kane

Manchester City ka bërë ofertën e parë në drejtim të sulmuesit të Tottenhamit, Harry Kane. Gazetari i njohur italian, Fabrizio Romano raporton se Manchester City...