Shqipëria ka nisur vaksinimin me vaksinën kineze/ Ja pse Kina nuk bën vaksinimin e të moshuarve

Duhet të lëçisni

Asnjë vdekje Covid në vend, rastet e reja kapin nivelet më të ulëta që prej fillimit të pandemisë

Gjatë 24-orëve të fundit në vend nuk është shënuar asnjë vdekje Covid, ndërkohë që janë regjistruar 3 raste të reja nga 3027 testime të...

Nëna e Ronaldos flet për të ardhmen e yllit portugez: Do të luajë edhe 3 vite të tjera…

Nëna e Cristiano Ronaldos, Maria Dolores beson se djali i saj mund të luajë në nivelin më të lartë të futbollit edhe për disa...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Ndërsa të moshuarit ishin të parët që morën vaksinat kundër koronavirusit në çdo vend të botës, nuk ka ndodhur kështu në Kinë.

Gazeta e njohur South China Morning Post raporton sot se vetëm këtë muaj, Kina do të nisë vaksinimin e të moshuarve. Disa qytete do të hapin zyrtarisht qendrat e vaksinimit për personat mbi 60 vjeç dhe në shëndet të mirë fizik. Zyrtarët janë duke proceduar me kujdes, shkruan gazeta. Kjo për shkak se nuk ka akoma të dhëna për sigurinë dhe efektshmërinë e vaksinave.

Shumë vende perëndimorë e shohin me skepticizëm vaksinën kineze për shkak se ajo nuk ka publikuar të dhënat kryesore për fazën më të rëndësishme të testimeve.

Jo vetëm kaq, por gazeta SCMP shkruan se vaksina kineze ka përfshirë shumë pak të moshuar në testimet e fazës finale, krahasuar me kolegët perëndimorë.

“Vetëm kur të kemi të dhëna të mjaftueshme nga testimet klinike, do të nisin vaksinimin masiv të personave mbi 60 vjeç”,- tha një zëdhënës i Komisionit Kombëtar të Shëndetit.

Ndërkohë Shqipëria ka nisur vaksinimin masiv me vaksinën kineze, pavarësisht se mungojnë të dhënat shkencore.

Në sheshin kryesor të Tiranës kanë nisur të grumbullohen të moshuar, duke shpërfillur masat e distancimit social, raporton syri.net.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Asnjë vdekje Covid në vend, rastet e reja kapin nivelet më të ulëta që prej fillimit të pandemisë

Gjatë 24-orëve të fundit në vend nuk është shënuar asnjë vdekje Covid, ndërkohë që janë regjistruar 3 raste të reja nga 3027 testime të...

Nëna e Ronaldos flet për të ardhmen e yllit portugez: Do të luajë edhe 3 vite të tjera…

Nëna e Cristiano Ronaldos, Maria Dolores beson se djali i saj mund të luajë në nivelin më të lartë të futbollit edhe për disa...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Dy viktima dhe 19 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 3.680 teste, ndërsa janë regjistruar 19 raste të...