Shpiket filtri i ajrit që vret koronavirusin, kërkon temperaturë 200 gradë Celsius

Duhet të lëçisni

Peru/ Restaurohet ura Inka e prishur gjatë pandemisë (film)

Ura e mirënjohur Q'eswachaka Rope Bridge, e cila është një urë antike e kulturës Inka ishte prishur dhe kishte rënë mbi ujërat e lumit...

Degradon situata mes dy vëllezërve, heqin rripat për tu rrahur live në emision (film)

Të ftuar në seancën e ndërmjetësimit “Shihemi në Gjyq” kanë qenë dy vëllezër të cilët prej kohësh janë në konflikte me njëri-tjetrin dhe nuk...

Marrëveshja për armët bërthamore, ‘e frikshme’, Irani shtyn bisedimet, me zgjedhjen e liderit të ri, nuk dihet kur mund të rifillojnë

Irani dhe gjashtë fuqi botërore kanë shtyrë bisedimet bërthamore për konsultime në kryeqytetet e tyre, tha të dielën i dërguari i Bashkimit Evropian në...

I nxehti dhe sëmundjet e zemrës, mjeku: Shmangni futjen në ujë të ftohtë!

Gjatë verës, i nxehti është armiku kryesor i personave që vuajnë nga patologji kardiake. Mjeku kardiolog, Taulant Gishto, shpjegon se të rrezikuar nga temperaturat...

Studiuesit hartuan një filtër ajri “kap dhe vret” që mund të bllokojë COVID-19, duke e vrarë atë pothuajse menjëherë, sipas një njoftimi nga Universiteti i Hjustonit.

Studiuesit raportuan që testet e viruseve në Laboratorin Kombëtar Galveston gjetën 99.8% të romanit SARS-CoV-2 – që shkakton COVID-19 killedwas u vra në një kalim të vetëm përmes filtrit, i cili është bërë nga shkumë nikeli. Filtri gjithashtu vrau 99.9 përqind të sporeve të antraksit gjatë testimit, sipas studiuesve.

Zhifeng Ren, drejtor i Qendrës Texas për Superconductivity në UH, bashkëpunoi me Monzer Hourani, CEO i Medistar, një firmë e zhvillimit të pasurive të patundshme mjekësore me bazë në Houston, së bashku me studiues të tjerë për të hartuar filtrin, i cili përshkruhet në detaje në një punim të botuar në materialet e sotme fizikë, shkruajnë mediat e huaja.

“Ky filtër mund të jetë i dobishëm në aeroportet dhe aeroplanët, në ndërtesat e zyrave, shkollat ​​dhe anijet e lundrimit për të ndaluar përhapjen e COVID-19”, tha Ren, MD Anderson Kryetar Profesor i Fizikës në UH dhe autor bashkë-korrespondues për gazetën, në një lëshim. “Aftësia e tij për të ndihmuar në kontrollin e përhapjes së virùsit mund të jetë shumë e dobishme për shoqërinë.”

Drejtuesit e Medistarit po propozojnë gjithashtu një model të nivelit të lartë, i aftë për të pastruar ajrin në mjedisin e afërt të një punonjësi të zyrës, tha Ren. Studiuesit e dinin që virusi mund të qëndrojë në ajër për rreth tre orë. Me rihapjen e bizneseve, pati një urgjencë të shtuar për të kontrolluar përhapjen e virusit në hapësirat me ajër të kondicionuar.

Medistar e dinte që virùsi nuk mund të mbijetojë temperaturat prej rreth 158 gradë Fahrenheit, kështu që studiuesit hartuan një filtër të nxehtë, rreth 200 gradë Celsius, që vrét virùsin pothuajse menjëherë, sipas lëshimit. Ren tha se një prototip plotësonte kërkesat për sistemet konvencionale të ngrohjes, ventilimit dhe ajrit të kondicionuar (HVAC). Studiuesit kanë bërë thirrje për një heqje të shpejtë të pajisjes.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Peru/ Restaurohet ura Inka e prishur gjatë pandemisë (film)

Ura e mirënjohur Q'eswachaka Rope Bridge, e cila është një urë antike e kulturës Inka ishte prishur dhe kishte rënë mbi ujërat e lumit...

Degradon situata mes dy vëllezërve, heqin rripat për tu rrahur live në emision (film)

Të ftuar në seancën e ndërmjetësimit “Shihemi në Gjyq” kanë qenë dy vëllezër të cilët prej kohësh janë në konflikte me njëri-tjetrin dhe nuk...

Marrëveshja për armët bërthamore, ‘e frikshme’, Irani shtyn bisedimet, me zgjedhjen e liderit të ri, nuk dihet kur mund të rifillojnë

Irani dhe gjashtë fuqi botërore kanë shtyrë bisedimet bërthamore për konsultime në kryeqytetet e tyre, tha të dielën i dërguari i Bashkimit Evropian në...

I nxehti dhe sëmundjet e zemrës, mjeku: Shmangni futjen në ujë të ftohtë!

Gjatë verës, i nxehti është armiku kryesor i personave që vuajnë nga patologji kardiake. Mjeku kardiolog, Taulant Gishto, shpjegon se të rrezikuar nga temperaturat...

E dashura e tradhtoi me gjyshin, i riu bën deklaratën tronditëse: Djali im është njëkohësisht xhaxhai im

Një i ri ka vendosur të ndajë me gjithë ndjekësit në TikTok historinë e tradhtisë, pikërisht faktin se e dashura e tij e ka...