Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë

Duhet të lëçisni

Trump i kërkon falje Serbisë për bombardimin e Jugosllavisë

Kandidati Republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka kërkuar falje për vendimin e vendit të tij që të bombardojë Serbinë gjatë mandatit të...

Debati Biden-Trump/ Sipas sondazhit të CNN fitoi Joe Biden. Po ku gaboi Biden? (film)

Sipas një sondazhi të shpejtë të rrjetit CNN, Joe Biden e ka fituar debatin ndaj Donald Trump me rezultatin 53 % kundër 39...

Rrahje të forta zemre dhe temperaturë/ Rëndohet gjendja shëndetësore e grevisteve në Ballsh

Gjendja shëndetësore e grevisteve në uzinën e Ballshit është përkeqësuar. Njëra ka kërkuar ndihmën e mjekëve, ndaj ka mbërritur me urgjencë stafi mjekësor që...

Publikohet dokumenti/ Zbardhet vlera e makinës BMW, Lleshaj harxhoi plot 100 milionë lekë

Përfundimisht zbardhet vlera e makinës BMW e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj. Sipas dokumentit që është paraqitur në gjykatë, një letër e kompanisë BMW...

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale.

Idris Fika Ali, një komandant sektori i Korpusit Federal të Sigurisë Rrugore, i tha Xinhua përmes telefonit se viktimat janë djegur dhe nuk mund të identifikohen.

Incidenti ndodhi sot në mëngjes në zonën Felele të Kogi, përgjatë autostradës Lokoja-Abuja kur një cisternë e ngarkuar me benzinë ​​pësoi një defekt në frena, tha Ali.

shperthimi.jpg

Cisterna ra në rrugë dhe menjëherë shpërtheu, duke i vënë flakën dy motorroave, pesë makinave dhe tre biçikletave, tha zyrtari.

Të gjithë banorët e automjeteve dhe kalimtarët u prekën nga zjarri që përfshiu zonën.

Yahaya Bello, guvernatori i shtetit Kogi, tha në një deklaratë të Mërkurën se ishte shumë i trishtuar kur mësoi për “humbjen tragjike të jetëve, shumë automjete, prona dhe sende të tjera me vlerë” në zjarrin që erdhi nga shpërthimi i cisternës së karburantit.

Ai tha se kjo ishte një nga “tragjeditë më të mëdha që shteti ka parë në kohët e fundit”, ndërsa u bëri thirrje studentëve të Politeknikut Shtetëror Kogi të qëndrojnë të qetë dhe paqësor, duke shtuar se ai bashkohet me momentin e tyre të pikëllimit për vdekjen e disa prej kolegëve të tyre në këtë katastrofë.

Mohammed Onogëu, një zëdhënës i guvernatorit, i tha Xinhua në telefon se guvernatori do t’i drejtohet mediave pas një vlerësimi të vendit të ngjarjes.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Trump i kërkon falje Serbisë për bombardimin e Jugosllavisë

Kandidati Republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka kërkuar falje për vendimin e vendit të tij që të bombardojë Serbinë gjatë mandatit të...

Debati Biden-Trump/ Sipas sondazhit të CNN fitoi Joe Biden. Po ku gaboi Biden? (film)

Sipas një sondazhi të shpejtë të rrjetit CNN, Joe Biden e ka fituar debatin ndaj Donald Trump me rezultatin 53 % kundër 39...

Rrahje të forta zemre dhe temperaturë/ Rëndohet gjendja shëndetësore e grevisteve në Ballsh

Gjendja shëndetësore e grevisteve në uzinën e Ballshit është përkeqësuar. Njëra ka kërkuar ndihmën e mjekëve, ndaj ka mbërritur me urgjencë stafi mjekësor që...

Publikohet dokumenti/ Zbardhet vlera e makinës BMW, Lleshaj harxhoi plot 100 milionë lekë

Përfundimisht zbardhet vlera e makinës BMW e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj. Sipas dokumentit që është paraqitur në gjykatë, një letër e kompanisë BMW...

Drane Jakja, nëna që sfidoi komunistët me kufomën e të birit

Si e zhvarrosi djalin 2-vjeçar për të mos e lënë në kampin e Tepelenës. Historia rrënqethëse e gruas që kaloi gjashtë regjime. Nga Luljeta Progni Drane...