Shpërthen bomba në mesin e njerëzve, 8 të vdekur dhe 47 të plagosur, mes tyre gra dhe fëmijë

Duhet të lëçisni

Ky është 26-vjeçari nga Lushnja që e dhunuan dhe e hodhën në rezervuar

Ky është 26-vjeçari Fridman Xhaferraj i cili u dhunua dhe më pas u hodh në rezervuarin e Gjançit në Korçë ku u gjet pa shenja jete....

Ik maturant! “Apliko jashtë!”, “Ik, larg!”

Nga Orilda Kalami Provimet e maturës janë përballja e parë e një filize me shtetin. Një filizë idealist, ëndërrimtar, pasionant, naiv, me talente, pa talente,...

SPAK kërkon sekuestrimin e 32 pasurive të sipërmarrësit Ylli Ndroqi

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar i ka kërkuar Gjykatës së Posaçme sekuestrimin e 32 pasurive të biznesmenit dhe sipërmarrësit Ylli...

Olsian Çela prezanton në Kuvend raportin e PP për vitin 2020

Në seancën e sotme plenare në Kuvendin e Shqipërisë, Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela ka bërë raportin për kriminalitetin në vend, për vitin 2020. Gjatë...

Një bombë e fuqishme e shpërthyer nga një makinë në provincën perëndimore në Herat, Afganistan ka plagosur 47 persona dhe të paktën tetë persona kanë gjetur vdekjen.

Siç kanë raportuar autoritetet pjesa më e madhe e viktimave ishin personel i forcave afgane të sigurisë, ndërsa pjesa tjetër civil, ndër të cilët edhe gra dhe fëmijë.

Ky shpërthim shkatërroi 14 shtëpi, ndërkohë që ende nuk dihet numri i sigurt i jetëve të humbura.

Grupi i shtetit Islamik ka marrë përgjegjesinë mbi këtë sulm, ndërkohë Shtetet e Bashkuara po rishikojnë një marrëveshje paqeje që administrata e Trump ka nënshkruar me talebanët, e cila parashikon tërheqjen përfundimtare të 2,500 trupave amerikane nga Afganistani deri më 1 maj.

“Këto sulme të tmerrshme kanë synuar zyrtarë publikë, gjyqësor, media, punonjës të shëndetit dhe  vullnetarë, përfshirë gratë në pozita të larta, ato që mbrojnë dhe promovojnë të drejtat e njeriut dhe pakicat etnike dhe fetare,” kanë thanë zëdhënësit e Këshillit të Sigurimit të Shteteve të Bashkuara.

Marrëveshja e propozuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka të bëjë me zgjedhjen dhe krijimin e një qeverie të përkohshme e cila do të sigurojë paqen në Afganistan.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ky është 26-vjeçari nga Lushnja që e dhunuan dhe e hodhën në rezervuar

Ky është 26-vjeçari Fridman Xhaferraj i cili u dhunua dhe më pas u hodh në rezervuarin e Gjançit në Korçë ku u gjet pa shenja jete....

Ik maturant! “Apliko jashtë!”, “Ik, larg!”

Nga Orilda Kalami Provimet e maturës janë përballja e parë e një filize me shtetin. Një filizë idealist, ëndërrimtar, pasionant, naiv, me talente, pa talente,...

SPAK kërkon sekuestrimin e 32 pasurive të sipërmarrësit Ylli Ndroqi

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar i ka kërkuar Gjykatës së Posaçme sekuestrimin e 32 pasurive të biznesmenit dhe sipërmarrësit Ylli...

Olsian Çela prezanton në Kuvend raportin e PP për vitin 2020

Në seancën e sotme plenare në Kuvendin e Shqipërisë, Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela ka bërë raportin për kriminalitetin në vend, për vitin 2020. Gjatë...

LGBTI kërkon heqjen e fjalës “nënë”/ Bes Kallaku: Shpirtin ma ngroh vetëm “o ma, o ba”… (film)

Kërkesa e komunitetit LGBTI për të zëvendësuar fjalën “nënë” me “prind që ka lindur” ka shkaktuar mjaft debat dhe revoltë tek qytetarët, të cilët...