Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shoqja Nexhmije duke nderuar si zogiste

Nga 27.al 0

Një film i rrallë i vitit 1936, i sjellë nga kolegu ynë Armand Plaka, na mundësoi të gjejmë shoqen Nexhmije, teksa gati këput krahun me një energji të paparë nga përkushtimi për të nderuar si zogiste.

Asokohe shoqja Nexhmije ishte nxënëse në Institutin Femëror “Nëna Mbretëreshë”, me gjysmë bursë shtetërore nga “regjimi antipopullor dhe satrap” i Zogut.

Shënimi i Kastriot Dervishit

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej