Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shoqata Çamëria promovon ribotimin e librit “Këngë popullore nga Çamëria”

Nga Klodiana 2

Akademia e Shkencave dhe Shoqata Çamëria do të promovojnë ditën e sotme ribotimin e librit “Këngë popullore nga Çamëria”. 

I pranishëm në këtë aktivitet do të jetë kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, si dhe profesor e shkrimtarë të njohur si Akademike Floresha Dado, Bashkim Kuçuku, Hajredin Isufi, Irakli Koçollari, Shaban Sinani etj.

Bëhet me dije se aktiviteti do zhvillohet sot në orën 11:00, te Akademia e Shkencave.

Loading...

Komente (2)

  1. Re: Këngë Popullore nga Çamëria – Ribotimi i Librit

    Jane dy kenge popullore korale nga Çamëria, qe kercehen, dhe qe Lord Bajroni i ka vecuar dhe i ka mbledhur me rrokje dhe i ka botuar tek shenimet e vepres se vet poetike te botuar rreth vitit 1811. “Kenga e Kalirjotes” dhe nje kenge pasuese e saj, e shtangen poetin e ri dhe ai i bashkengjiti tek shenimet e botimit te pare te vepres se tij “Childe Harold”, ne shqip dhe perkthimimin ne anglisht. Dialekti eshte i paster i Çamërisë. Nje person, qe nuk e njeh dialektin, nuk i kupton cfare thone sepse ka edhe fjale te vjetra. Mendoj qe jane te gjitha fjalet te kuptueshme dhe nje “transkriptim” i kengeve eshte plotesisht i mundur, pra ska asnje problem. Mendoj qe ketu eshte vendi per ta adresuar kete ceshtje, pra te botimit te ketyre kengeve te gezueshme qe, me bukurine e tyre, ngriten peshe zemren e poetit fisnik.

    Mund tju pergjigjem per cdo sqarim nepermjet adreses E-mail ne vijim.
    Respekt,
    F.Shehu

  2. Eshte vene gabimisht,publikuar, adresa e email-it tek komenti i fundit

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej