Shefi i ushtrisë amerikane flet me gjeneralin rus për herë të parë pas pushtimit të Ukrainës

0
127

Kryetari i Shefave të Shtabit të Përbashkët Gjeneral Mark Milley foli me homologun e tij rus, gjeneralin e shtabit të përgjithshëm Valery Gerasimov, për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

Udhëheqësit ushtarakë diskutuan disa çështje shqetësuese të lidhura me sigurinë dhe ranë dakord të mbanin linjat e komunikimit të hapura.”

Gjithashtu, biseda e Milley me Gerasimov vjen gjashtë ditë pasi sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin foli me homologun e tij rus, ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu, për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë.

Mësohet se, biseda mes Austin dhe Shoigu zgjati afërsisht një orë. Austin e përdori thirrjen për t’i kërkuar Shoigut të zbatonte një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë, sipas një leximi të shkurtër të thirrjes. Hera e fundit që të dy kishin folur ishte në datën18 shkurt, përpara se Rusia të fillonte pushtimin e Ukrainës.