Shalsi: Nuk do të ketë import mbetjesh, por mbetjeve të riciklueshme

Duhet të lëçisni

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Kryetari i Komisionit të Veprimtarisë Prodhuese, Eduard Shalsi në një postim në rrjetin social FB ka deklaruar se nuk do të ketë import mbetjesh për qëllim incenerimi dhe depozitimi në Shqipëri.  Shalsi shkruan se do të lejohen vetëm disa lloje  mbetjesh, pjesë së listës së gjelbër.

Deklarata e Eduard Shalsit në FB

Jo Plehrave, Po Mbetjeve te Riciklueshme

Nuk do te kete import mbetjesh per qellim incenerimi ( djegje ) dhe depozitimi ne Shqiperi

Do te lejohen vetem rryma mbetjesh, pjese te listes se gjelber

Biznezet qe importojne duhet te kene detyrimisht infrastrukture riciklimi, pra linja përpunimi

Biznezet që importojnë duhet të provojne se çfarë kanë bërë me materialet e sjella për riciklim

Do të përcaktohen maksimumi vetem dy pika doganore nëpërmjet të cilave do të kalojnë mbetjet e riciklueshme dhe pikerisht ato që kanë kapacitete llogjistike dhe njerëzore për ta monitoruar nje proces të tillë.

Do të përcaktohen rregullat e transparences për procesin e importit.

111

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Dita e dytë pa pacientë të intubuar nga COVID-19

Për të dytën ditë radhazi në spitalet Covid nuk ka asnjë pacient të intubuar. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 7 pacientë po trajtohen në...