“Se dimë nga ra…”, banorët reagojnë pas zjarrit në banesën në Lezhë: Kërkojmë ndihmë nga shteti

0
80

Pak minuta nga ngjarja, banorët e shtëpisë në Lezhë që u përfshi nga flakët, në një prononcim për mediat shprehen se nuk e dijnë nga se ra zjarri. Ata kërkojnë ndihmë nga shteti që t’i ndihmojë për të rindërtuar katin e tretë të shtëpisë, pasi është shkrumbuar totalisht dhe janë në qiell të hapur.

“Ishim brenda në katin e parë, me fëmijët e djalit. Djali me nusen shkuan të pushojnë lart. Unë u çova kot, dal te shkallët dhe vjen djali i kunatit e ka shtëpinë këtu afër. Sheh tymin jashtë, ça u bë. Kanë lajmëruar zjarrfikësen, se di sa ka vonuar. Dritat kanë qenë ndezur, soba e drume është poshtë. Kërkoj të më ndihmojë se kati i tretë”-tha një e moshuar që banonte në katin e parë të shtëpisë.

“Kati i tetë është në qiell të hapur, kërkojmë ndihmë nga shteti me e ndërtu edhe njëherë, ta rregullojmë, s’duam gjë tjetër. Nuk e dijmë pse ra zjarri.”-shprehet një tjetër banore.