Sa është shifra e dhuruar deri tani nga të famshmit shqiptarë dhe figurat e biznesit?

Duhet të lëçisni

Ministri i jashtëm gjerman vetëizolohet, anëtari i stafit rezulton pozitiv me koronavirus

Ministri i Punëve të Jashtme në Gjermani, Heiko Mass është vetëizoluar pasi një anëtar i stafit të tij të sigurisë ka rezultuar pozitiv me...

Basha thumbon kryeministrin: Më parë dilte live në Facebook, tani është zhdukur pa lënë gjurmë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka mbledhur në takim mjekët dhe ekspertët e shëndetësisë në selinë e PD për të folur për problematikat...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit “padit” në Danimarkë kryeministrin Edi Rama, merr menjëherë përgjigje

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit thotë se ka kërkuar nga institucionet e shtetit danez të hetohen veprimet që çuan në shembjen e Teatrit Kombëtar. Ministrit...

Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale. Idris Fika...

Janë të shumtë donatorët e huaj e shqiptarë, që kanë dhuruar shuma goxha të mëdha për t’u ardhur në ndihmë të prekurve nga tërmeti.

Lista përfshin shtete, komuna, individë, biznese e organizata, secila me shumat përkatëse të deklaruara në media.

E ndërsa në diskursin politik ka shpërthyer debati mbi transparencën e donatorëve, nisur edhe nga takimi i pak orëve më parë mes kryeministrit Rama dhe Komitetin Kombëtar të Rindërtimit, disa emra mund t’i përmendim me siguri për kontributin e tyre në rimëkëmbjen e të prekurve nga tërmeti.

Emri i parë i listës së donatorëve të mëdhenj, duhet të përmendim atë të biznesmenit Shefqet Kastrati, i cili është solidarizuar me tragjedinë nga tërmeti që goditi Shqipërinë duke dhënë urdhër për të mos marrë asnjë pagesë nga askush që ka kaluar apo kalon nëpër Rrugën e Kombit për ndihmë.

Kastrati gjithashtu ka deklaruar dhurimin e 1.5 milionë eurove për familjet e prekura në qarkun e Tiranës dhe të Durrësit.

Ne kemi krijuar një listë me dhuruesit më të mëdhenj që janë përfolur në media këto ditët e fundit, që prej tërmetit të 26 nëntorit.

Elvis Naçi deklaroi se shuma ka arritur në 2 milionë euro dhe se kjo shifër do të vijojë të rritet edhe më tej!

Megjithatë, në tryezën e Këshillit të Ministrave, ku kryeministri Edi Rama mblodhi Komitetin Kombëtar të Rindërtimit, pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, imami u shpreh se nëse nuk bëhen transparente donacionet, ai dhe gazetari Marin Mema do të largohen nga ajo tavolinë.

Fondacione+Kompani të tjera

Grupi Balfin (Samir Mane) – 1.2 milionë euro

“Fundjavë Ndryshe” (Arbër Hajdari) – 1.7 milionë dollarë.

Soros, Fondacioni Shoqëria e Hapur për Shqipërinë – 500 mijë dollarë

“Salillari” – 1 mln euro

Banker Petrolium-1 mln euro

EHW-200 mijë euro

Koncensionari i aeroportit “Nënë Tereza”-1 mln euro

Kompania “Gener 2”-ofroi ndërtimin e 20 apartamenteve ku do të strehohen plot 20 familje që kanë mbetur në qiell të hapur. Gjithashtu familja e Bashkim Ulaj ka njoftuar se do të kontribuojë edhe me 1 mln euro.

Dhoma e Avokatisë- 10 mijë euro

KOSOVA+Komuna

Kosova -500 mijë euro për të prekurit nga tërmeti

Kuvendi Komunal i Mitrovicës- 20 mijë euro

Komuna e Prishtinës – 50 mijë euro për Shqipërinë

Bullgaria – 100 mijë euro

SHTETET

Arabia Saudite- 10 mln dollarë

Emiratet e Bashkuara Arabe- 3 mln euro

Turqia-Ndërtimi i 500 shtëpive për të prekurit nga tërmeti

Azerbajxhani – 500 mijë euro

Maqedonia e Veriut-100 mijë euro

Kroacia – ndihma monetare në vlerën e 134 mijë eurove

Individë +Personazhet e njohur:

Behxhet Pacolli: 1 milion euro

Papa Françesku-100 mijë euro

Ardit Gjebrea -fitimet e festivalit “Kënga Magjike” që besohet se shkojnë mbi 100 mijë euro

Marin Mema dhe organizata “Rrënjët shqiptare” në SHBA – 1.3 mln dollarë

Ermal Fejzullahu-100 mijë euro

Bebe Rexha-100 mijë euro

Vullnet Sinaj (aksioneri kryesor i Big Market) – 100 mln lekë të vjetër

/Iconstyle

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Ministri i jashtëm gjerman vetëizolohet, anëtari i stafit rezulton pozitiv me koronavirus

Ministri i Punëve të Jashtme në Gjermani, Heiko Mass është vetëizoluar pasi një anëtar i stafit të tij të sigurisë ka rezultuar pozitiv me...

Basha thumbon kryeministrin: Më parë dilte live në Facebook, tani është zhdukur pa lënë gjurmë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka mbledhur në takim mjekët dhe ekspertët e shëndetësisë në selinë e PD për të folur për problematikat...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit “padit” në Danimarkë kryeministrin Edi Rama, merr menjëherë përgjigje

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit thotë se ka kërkuar nga institucionet e shtetit danez të hetohen veprimet që çuan në shembjen e Teatrit Kombëtar. Ministrit...

Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale. Idris Fika...

Gjermania në valën e dytë të COVID-19? Rriten ndjeshëm shifrat e infektimeve të reja në 24 orët e fundit

Ashtu si në Britaninë e Madhe dhe shumë vende të tjera europiane, edhe në Gjermani shifrat e infektimeve të reja janë rritur ndjeshëm ditët...