Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Robert Budina nga Shkodra: Teatri ishte dëshmori i parë i rënies së demokracisë

Nga Klodiana 0

Regjisori Robert Budina ka folur nga Shkodra aty ku Aleanca po mbledh firmat për peticionin e rindërtimit të Teatrit Kombëtar.

Budina thotë se Teatri ishte dëshmori i parë i rënies së demokracisë prandaj dhe ka një sensibilizim të madh jo vetëm në Shqipëri por gjithë Europën.

“Ne kemi përdorur gjuhën e kulturës, mënçurisë dhe jo armës. Ka një sensibilizim në gjithë europën jo vetëm në Shqipëri. I lumtur që kam ardhur në qytetin e demokracisë që kanë dhënë jetën martirë dhe jo vetëm. Teatri Kombëtar ishte dëshmori i parë i rënies së demokracisë. Ta rikthejmë Teatrin siç ishte. Kemi hapur një çështje juridike pasi shëmbi teatrin duke patur artist brenda. Detyra jonë më e vështirë. Në teatër thuhen të vërtetat, Shkodra ka ruajtur me fanatizëm objektet e vjetra. Teatri Migjeni, teatër klasik.”- tha Budina.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej