Revista prestigjioze “The Lancet” kundër dozës së tretë: S’ka nevojë, vaksinat aktuale shumë efektive

Duhet të lëçisni

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Ndërkohë që disa vende kanë vendosur tashmë që të aplikojnë një dozë të tretë vaksine anti-Covid për kategori të ndryshme qytetarësh, revista prestigjioze “The Lancet” ka dalë në përfundimin se kjo gjë është e panevojshme.

Përmes një botimi gjatë orëve të fundit, revista shkencore shkruan vaksinat janë mjaft efektive për parandalimin e rasteve të rënda të koronavirusit, gjë e cila konfirmon se s’ka nevojë për një dozë të tretë.

Duke marrë në konsideratë edhe rrezikun e variantit “Delta” revista shkruan se megjithatë, kjo nuk do të thotë se popullsia ka nevojë për një vaksinë të tretë sepse dy doza janë të mjaftueshme, raporton ABCnews.

Autorët, të cilët verifikuan provat klinike, zbuluan se vaksinat mbeten shumë efektive kundër simptomave të rënda të COVID-19, në të gjitha variantet kryesore të virusit përfshirë Delta, edhe pse ato kishin sukses më të ulët në parandalimin e sëmundjeve asimptomatike.

“Nëse vaksinat ofroheshin aty ku do të bënin më të mirën, ato mund të shpejtonin fundin e pandemisë duke frenuar evolucionin e mëtejshëm të varianteve,” thotë autori kryesor Ana-Maria Henao-Restrepo, nga OBSH.

Autorët e studimit argumentojnë se variantet aktuale nuk ishin zhvilluar sa duhet për t’i shpëtuar përgjigjes imune të ofruar nga vaksinat në përdorim, dhe nëse shfaqen mutacione të reja të virusit që ishin në gjendje t’i shmangeshin kësaj përgjigjeje, do të ishte më mirë të jepnim një vaksinë të modifikuar posaçërisht për këto variante.

Gjatë muajve të fundit disa shtete kanë nisur bërjen e dozave përforcuese, gjë që ka detyruar Organizatën Botërore të Shëndetësisë që të bëjë thirrje për kursin të dozave me qëllim që të mund të vaksinohen për herë të parë apo të dytë qytetarët e vendeve të treta.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Erdogan pret si mik Vuçiçin, flasin edhe për Kosovën (foto)

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është takuar në Stamboll sot me homologun e tij turk, Tayip Erdogan. Siç bëjnë të ditura kanalet zyrtare të informimit...