Raporti i FMN/ Dështon Brisi dhe tatimet, vetëm Tirana bën planin

Duhet të lëçisni

Basha pritet me brohoritje nga qytetarët në Korçë: Jemi 4 ditë para fitores tonë të madhe

Kreu i partisë Demokratike, Lulzim Basha këtë të mërkurë ka zhvilluar takim elektoral në Korçë. “Vetëm katër ditë na ndajë nga dita e madhe. Nga...

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

Citynews ka siguruar raportin e Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë ku tregohet dështimi i Drejtorisë së Tatimeve në fushatën ndaj informalitetit. Sipas raportit vetëm Tirana ka rezultuar në realizim të planit, ndërsa rajone të tjera të vendit kanë probleme të theksuara në treguesit e fushatës ndaj informalitetit.

Fushata duhet të fokusohet më shumë në përfundime afat-gjata, duke përdorur ekspertizë dhe profile të reja risku nga njësia e riskut të tatimeve dhe doganave. Analiza e riskut nga njësia e bashkuar te taksave/doganave dhe inteligjenca operacionale ka informuar lidhur me rezultatet e fushatës ndaj informalitetit.  

Këto shifra tregojnë për një impakt në rritjen e numrit të regjistrimit të taksapaguesve dhe informacionet e para tregojnë edhe për një rritje të të ardhurave nga fushata. Për shembull, verifikimi i 1358 taksapaguesve me TVSH deri në 8 Mars 2016 kanë rritur të ardhurat me 2961 miliardë lekë, me një rritje prej 81%. Rajone të veçanta kanë ndryshime të theksuara të këtyre shifrave, por rajoni i Tiranës ka regjistruar një rritje prej 100% me 651 raste me një rritje prej 1585 milionë lekë dhe bizneset e mëdha rakorduan të ardhura 1141 milionë lekë në vetëm 8 raste, nga 15 të tilla. Është një udhëzim i fortë pas fushatës dhe autoritetet kanë nevojë të vazhdojnë rifokusimin e ndërhyrjeve në nivel të lartë, në segmenetet e taksapaguesve me risk të lartë dhe duke implementuar korniza moderne të menaxhimit të riskut.” thuhet në raportin e FMN-së.

Ajo që raportohet nga Briseda Shehaj si sukses duket të jete një dështim i qartë dhe i plote i drejtoreshës së Përgjithshme të Tatimeve e cila tashmë pritet vetëm të pyese ‘Çfarë problemi ka ketu? ‘

Në rast se nuk e kupton më shumë gjasa, përgjigjen ja ka dhënë FMN

fmn

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha pritet me brohoritje nga qytetarët në Korçë: Jemi 4 ditë para fitores tonë të madhe

Kreu i partisë Demokratike, Lulzim Basha këtë të mërkurë ka zhvilluar takim elektoral në Korçë. “Vetëm katër ditë na ndajë nga dita e madhe. Nga...

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...