Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Rama: Shqipëria i vetmi vend Europian që refuzoi OSBE-në, sot merr drejtimin e saj për herë të parë

Nga Klodiana 0

Shqipëria mori sot Kryesinë e OSBE-së për vitin 2020, në Ministerialin e OSBE-së në Bratislavë. Kryeministri Edi Rama e konsideroi një moment historik dhe inspirues për vendin.

Në fjalën e tij, Kryeministri Rama kujtoi se: “kur OSBE u themelua, pikërisht 45 vjet më parë, Shqipëria ishte vendi i vetëm që përmes zërit të diktatorit të saj komunist refuzoi të ishte pjesë e saj”. Ndërsa sot, vendi, “një anëtar krenar i OSBE” sipas Ramës, merr drejtimin e kësaj organizate presitigjioze, një prej detyrave thelbësore të të cilës është monitorimi dhe garantimi i standarteve demokratike të zgjedhjeve anembanë botës.

Kalimi i presidencës së OSBE tek Shqipëria provon se në sytë e ndërkombëtarëve, për herë të parë vendi ynë gëzon pjekurinë dhe ekspertizën e nevojshme për të thënë fjalën e saj në çështjet e sigurisë dhe demokracisë në Europë. Me krizën në Ukrainë, si dhe rritjen e autoritazmit dhe tendencave nacionaliste në të gjithë Europën, Shqipëria merr drejtimin e OSBE në një moment historik përcaktues për fatet e kësaj organizate.

“45 vjet më parë, unë isha ashtu si të gjithë të tjerët, me detyrim një pioner 11-vjeçar i Shqipërisë komuniste. Sot, jam Kryeministri 55-vjeçar, i Shqipërisë së re dhe moderne”, theksoi në fjalën e tij Rama, ndërsa veçoi disa nga objektivat e Shqipërisë në kryesimin e OSBE.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej