Rama: Nuk jua kemi ne fajin që s’keni marrë pagën e luftës (live)

0
184

Kryeministri Edi Rama gjatë komunikimi live me qytetarët, ka thënë se nuk është faj i qeverisë dhe autoriteteve në varësi të saj për mos shkuarjen e parave në xhepat e qytetarëve në lidhje me marrjen e pagës së luftë,.

Rama argumentoi se është faj i qytetarëve që kanë deklaruar të dhënat e tyre gabim apo që ju kanë dalë probleme me pagat, por nga ana tjetër sqaroi se ka ende para në financat e përcaktuara për këtë çështje pa u përdorur.

Kryeministri ka folur edhe për baret e restorantët dhe punonjësit e tyre, ku sqaroi se ato që i përkasin biznesit të vogël do të hapen nga e hëna e ardhshme, ndërsa pavarësisht kësaj do t’ju jepen tre pagat e premtuara të luftës pavarësisht se janë rikthyer në punë.

“Vazhdojmë të kemi shqetësime për pagat, por janë të lidhura me aspekte teknike që nuk janë përgjegjësi e autoriteteve dhe institucioneve. Ka raste që janë në vazhdën e atyre që kam shpjeguar, janë njerëz që kanë nevojë për atë pagë, kanë aplikuar dhe kanë shkruar gabim numrin e tyre. Ashtu sikuerse janë një pjesë që nuk kanë aplikuar fare dhe nuk e di nga e presin dhe janë vetë tatimet ndonjëherë që i kontaktojnë dhe ju thonë hajdeni aplikoni.

Kam dëgjuar komente dhe fjalë boshe të vbentilatoreve mediat se nbe i hapkemi bizneset për të mos paguar. Ne do vahzhdojmë të paguajmë pagat e luftë. Kategoria e paketës së parë që ende tani që flasim nuk është në punë janë baret dhe restorantet. Ato që janë biznes i vogël do të hepen ditën e hënë, do vazhdojnë të marrin pagën e luftës, të parën të dytën dhe të tretën. Këto janë ndërveprimeve me njerëz që kanë bërë një gabim, nuk kanë aplikuar. Të gjithë do të marrin atë që i takon.

Kjo është një pagë, për ata që vonon jo për shkakun tonë, por është një gjë e sigurt, që paratë do ti marrin. Nuk janë pak janë dhjetra mijëra, janë sot që flasim 7 mld lekë të reja të paguara që kanë shkuar në arkën e familjeve dhe do vazhdojmë se paketet kanë ende një pjesë të financës në dispozicion për të shpërndarë.”, u shpreh Rama.

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/803175863543542/

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.