Rama inspekton punimet në pallatin e dëmtuar nga tërmeti në Durrës

Duhet të lëçisni

Plagosja e policit në Berat, arrestohen tre vëllezër, në kërkim i katërti

Policia e Beratit ka arrestuar tre vëllezërit, pas sherrit të ndodhur mbrëmjen e kaluar në një lokal, ku u plagos edhe një efektiv policie. Në...

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani marrin vendimin, ja kujt ia besojnë Shërbimin Sekret

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri, Albin Kurti, kanë emëruar Petrit Ajetin, Drejtor të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI). “Ajeti ka qenë aktiv...

Basha, bisedë me zv.Presidentin e KE: Në 100 ditët e para të qeverisjes hapim negociatat!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bisedë online më zv. Presidentin e Komisionit Europian, njëkohësisht Komisioner për Mënyrën Europiane të jetesës,...

Plagosje me armë zjarri në Kavajë, plagoset në këmbë 34 vjeçari

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur mesnatën e kaluar në Kavajë. Policia njofton se është plagosur në këmbë shtetasi Sh. Sh., 34 vjeç, i...

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në zonën e Plazhit në Durrës, ku ka inspektuar punimet në një pallat të dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ndërsa është përballur me ankesën e ndërtuesit se nuk ka punëtorë, Rama i ka kërkuar zëvendës ministres së Brendshme Rovena Voda të fusë në punë punëtorët e bashkisë. Kryeministri tha se pas miratimit të ligjit në parlament do të sillen edhe punëtorë nga jashtë.

“Duam punë, duam punë por kur vjen puna për punë mirë që duan punë shteti por edhe kur iu thonë hajde verifikohuni jo të gjitha janë. Kjo është dhe në rajon por këtu tek ne…
Ndaj ne kaluam ligjin, që rindërtimin ta kemi pa probleme, do i sjellim punëtorët nga jashtë. Vijnë nga fundi i botës për të punuar në Shqipëri, këta duan rroga shteti.
Të marrin punëtorët e ndërmarrjeve, pagën që marrin atje dhe këtë që iu ofron e të punojnë. Konsiderojeni dy punësim, le të marrin dyfishin e pagës, s’ka problem…
Çfarë pune di të bësh, asgjë. Çfarë pune do të bësh, doganier”, tha Rama ndër të tjera.

Ai la porosi që mungesa e punëtorëve të zgjidhet me urgjencë. “Kjo e punëtorëve duhet zgjidhur me urgjencë, duke kombinuar punëtorët e bashkisë me të huaj dhe pastaj kush do të vijë nga këta juristët që rrinë aty”, tha Rama duke iu referuar një grupi të rinjsh të cilëve iu foli teksa qëndronin në një kafe.

Rama: Hë mo çuna, po rrini, pa punë?
Të rinjtë: Pa punë.
Rama: Po ja ku ka punë, pse nuk shkoni?
Të rinjtë: Në ndërtim?
Rama: Pse çfarë do ti?
I riu: Kam mbaruar shkollën?
Rama: A ke mbaruar shkollën, jurist.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Plagosja e policit në Berat, arrestohen tre vëllezër, në kërkim i katërti

Policia e Beratit ka arrestuar tre vëllezërit, pas sherrit të ndodhur mbrëmjen e kaluar në një lokal, ku u plagos edhe një efektiv policie. Në...

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani marrin vendimin, ja kujt ia besojnë Shërbimin Sekret

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri, Albin Kurti, kanë emëruar Petrit Ajetin, Drejtor të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI). “Ajeti ka qenë aktiv...

Basha, bisedë me zv.Presidentin e KE: Në 100 ditët e para të qeverisjes hapim negociatat!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bisedë online më zv. Presidentin e Komisionit Europian, njëkohësisht Komisioner për Mënyrën Europiane të jetesës,...

Plagosje me armë zjarri në Kavajë, plagoset në këmbë 34 vjeçari

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur mesnatën e kaluar në Kavajë. Policia njofton se është plagosur në këmbë shtetasi Sh. Sh., 34 vjeç, i...

Një roman që të ndjek pas edhe kur e ke mbaruar së lexuari

Nga Miranda Haxhia Kohët e fundit, leximet e librave i kam kryer në udhëtimet e shpeshta Tiranë-Berat e anasjelltas. Ashtu filloi edhe libri “Flama” me...