Rama: Im atë ka qenë komunist në anën e duhur të historisë, nuk kam asnjë problem…

Duhet të lëçisni

Bosnja, Kroacia dhe Serbia me shifra të larta të të infektuarve me koronavirus

Në Bosnje dhe Hercegovinë, janë raportuar 1,586 raste të reja të të infektuarve me koronavirusin e ri, ndërsa 36 persona kanë vdekur. Në Federatën e...

Lëvizja Vetëvendosje: Sovranitet, por jo për konsolidimin e autokracisë me Kod Zgjedhor

Lëvizja Vetëvendosje është shprehur se qasja e qeverisë Rama është në kundërshtim me kodin e praktikave të mira të Komisionit të Venecias dhe rekomandimet...

Humb sfidën e madhe ndaj Barcelonës, Ronaldo: Ndihem mirë dhe i shëndetshëm

Cristiano Ronaldo nuk do të jetë sot në fushë duke humbur sfidën e madhe ndaj Barcelonës, dhe aq më tepër përballjen me Lionel Messin. Portugezi...

Ursula von der Leyen publikon datën: Kur pritet të fillojë furnizimi me vaksina anti-Covid

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen konfirmoi sot se furnizimi i vendeve të BE-së me vaksina anti-Covid mund të fillojë jo më...

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në foltoren e Kuvendit, u shpreh se PS është në anën e duhur të historisë, ndërsa theksoi se sot do të fshihet një sistem i vjetër.

“Im atë, po, ka qenë komunist si shumë të tjerë dhe kanë qenë në anën e duhur të historisë.  Unë nuk kam asnjë problem me komunistët dhe ballistët. Ju e mësuat nga Enver Hoxha se ju bëri më të zi sesa vetën në mënyrën se si sulmoni kundërshtarët”, tha Rama.

Pjesë nga fjala e kryeministrit Rama:

“Trashëgimia e ulët është vazhdim e një historie të ngjatë moskuptime shqiptarësh. Dhe nuk e kanë lënë këtë vend të bekuar të bëhet ai që zoti i ka dhënë me bujari të madhe. Kjo votë sot është një votë me dinjitet. Është tërësisht e përputhur me standarde ndërkombëtare, për ta bërë Shqipërinë një vend me dinjitet.

Edhe koleget tanë që janë në rrugë duhet t a dinë që ligjvënësi duhet të jetë i ndërgjegjshëm. Nëse ka një mekanizëm që nuk garanton lidhjen e drejtë të votës së listës të kandidatit dhe qytetarit. Është sistemi unikal në të gjithë hapësirën e OSBE. Nuk e ka asnjë vend, është një shpikje shqiptare, një hile mbi standardin. Komisioni i Venecias nënvizon lidhjen e drejtë dhe të ndershme mes votës së kandidatit dhe qytetarit.

Këtë sot do ta fshijmë është një fshirje e vonuar e një hileje që ka deformuar vullnetin e shqiptarëve. Ballist, Çurçill thotë se kush nuk ndryshon mendim është budalla. Kjo është ajo që do populli këtë do të bëjmë. Sa për komunistin ballist, unë nuk kam asnjë lidhje me emocionale ose intelektuale me komunizmin.

Im atë po ka qenë komunist si shumë të tjerë dhe kanë qenë në anën e duhur të historisë. Ti je një mbetje e lodhur në një gropë të historisë . Unë nuk kam asnjë problem me komunistët dhe ballistët. Ju e mësuat nga Enver Hoxha se ju bëri më të zi sesa vetën ë mënyrën se si sulmoni kundërshtarët. Fatmirësisht s’keni gjë në dorë se ndryshe do të ishit më zi se Enver Hoxha Këtu ndahemi ne, në kuptimin e të qenit demokratë dhe në

Socialistët që ta dish janë antifashist dhe antikomunist, nuk merren me persona, por merreni me ideologjitë. Ju jeni thjesht një kopje e zezë e së shkuarës. Saliu dhe të gjithë ata që janë jashtë. E ktheni politikën në një instrument për të sulmuar njerëz, ndërkohë që politika është përballej idesh. Është sport i vështirë nuk është sport për ty. Ti je bishti i një lopate dhe pretendon t’i të vish prapë në parlament. Nuk dot ketë më parlament për ty dhe bishtat e lopatave. Me votimin e sotëm vagonë me lopata do të shkëputen nga treni i pluralizmit”, tha Rama.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Bosnja, Kroacia dhe Serbia me shifra të larta të të infektuarve me koronavirus

Në Bosnje dhe Hercegovinë, janë raportuar 1,586 raste të reja të të infektuarve me koronavirusin e ri, ndërsa 36 persona kanë vdekur. Në Federatën e...

Lëvizja Vetëvendosje: Sovranitet, por jo për konsolidimin e autokracisë me Kod Zgjedhor

Lëvizja Vetëvendosje është shprehur se qasja e qeverisë Rama është në kundërshtim me kodin e praktikave të mira të Komisionit të Venecias dhe rekomandimet...

Humb sfidën e madhe ndaj Barcelonës, Ronaldo: Ndihem mirë dhe i shëndetshëm

Cristiano Ronaldo nuk do të jetë sot në fushë duke humbur sfidën e madhe ndaj Barcelonës, dhe aq më tepër përballjen me Lionel Messin. Portugezi...

Ursula von der Leyen publikon datën: Kur pritet të fillojë furnizimi me vaksina anti-Covid

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen konfirmoi sot se furnizimi i vendeve të BE-së me vaksina anti-Covid mund të fillojë jo më...

Situata e rënduar nga Covid-19, Vasili: Rama lëri spërdredhjet dhe përgjigju për pandeminë

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili i bëri thirrje kryeministrit Edi Rama të mos bëjë ekspertin shëndetësor për pandeminë, por t’ua lërë situatën në dorë...