Qeveria: Do ulim rentën minerare mbi 40 për qind

Duhet të lëçisni

Dibër/ Topat me lekë për blerje votash, arrestohen dy militantët e PS (Film)

Një makinë me rreth 5 milionë lekë të vjetra të destinuara për blerjen e votës, është bllokuar dje nga mbështetësit e opozitës në zonën...

Basha mesazh për punonjësit e administratës publike: Mos kini frikë, dilni masivisht të votoni për ndryshimin! (Film)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen sërish me një thirrje drejtuar administratës, që të mos kenë frikë, por të dalin për votime më...

Apeli i Presidentit 48 orë nga zgjedhjet: Të shmanget çdo incident dhe provokim i qëllimshëm

48 orë para zgjedhjeve të 25 prillit, Presidenti Ilir Meta ka bërë thirrje që të shmanget çdo incident artificial dhe provokim i qëllimshëm, që...

Denoncimet për krime zgjedhore, SPAK: PD 50 kallëzime, Presidenti 18

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vlerësuar me përparësi të gjitha rastet e paraqitura nga subjekte të ndryshëm, që lidhen...

Zëvendësministri Musabelliu: Efekti për buxhetin e shtetit është rreth 4 milion euro

 

Qeveria planifikon të ndërhyjë për të ndihmuat sektorin e industrisë nxjerrëse i cili është në krizë të thellë për shkak të rënies së cmimeve. Zëvendës ministri i energjisë dhe industrisë Gëzim Musabelliu, që kryeson një grup pune për këtë qëllim thotë se ndihma e parë është ulja e rentës minerare jo më pak se 40 për qind. “Efekti i kësaj mase për buxhetin është 3-4 milion euro, por kjo shumë nuk është asgjë në raport me efektet që do të kishte pezullimi i punës në këtë sector që po kalon një krizë të cmimeve”, thotë zëvendës ministri Musabelliu.

Në ministrinë energjetikës dhe industrisë grupi i punës i ka të gatshme propozimert për ndërhyrje dhe është në pritje të diskutimit të tyre me ministytrinë e finanaceve. Paketa ka një sërë ndërhyrjesh po më kryesorja është renta minerare. Situata e rëndë në këtë sector është shkaktuar nga rënia drastike e cmimeve si të bakrit ashtu edhe të kromit. Aktualisht një ton krom me përmbajtja 35-40 për qind shitet në Portin e Durrësit për 80-100 dollarë, në një kohë që në 2009 cmimi ishte 500 dollarë për ton. E njëjtë është situata edhe për bakrin. BerAlb koncensionari i madh në nxjerrjen e bakrit e ka pezulluar aktivitetin, ndërkohë që shumë sipërmarrje të kromit e kanë reduktuar punën në mbi 50 për qind dhe kanë larguar punëtorët.

Sipas INSTAT nga sektori i industrisë nxjerrëse kanë humbur vendin e punës mbi 11 për qind e të punësuarve.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Dibër/ Topat me lekë për blerje votash, arrestohen dy militantët e PS (Film)

Një makinë me rreth 5 milionë lekë të vjetra të destinuara për blerjen e votës, është bllokuar dje nga mbështetësit e opozitës në zonën...

Basha mesazh për punonjësit e administratës publike: Mos kini frikë, dilni masivisht të votoni për ndryshimin! (Film)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen sërish me një thirrje drejtuar administratës, që të mos kenë frikë, por të dalin për votime më...

Apeli i Presidentit 48 orë nga zgjedhjet: Të shmanget çdo incident dhe provokim i qëllimshëm

48 orë para zgjedhjeve të 25 prillit, Presidenti Ilir Meta ka bërë thirrje që të shmanget çdo incident artificial dhe provokim i qëllimshëm, që...

Denoncimet për krime zgjedhore, SPAK: PD 50 kallëzime, Presidenti 18

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vlerësuar me përparësi të gjitha rastet e paraqitura nga subjekte të ndryshëm, që lidhen...

Gjykata refuzon kërkesën e Arbër Çekaj, braktis seancën në shenjë proteste, largon avokatët

Gjykata rrëzon kërkesën e Arbër Çekaj për të u gjykuar me procedurë të zakonshme. Më herët Çekaj i akuzuar për trafikun e kokainës në kontejnerët...