Pse është kaq e rëndësishme vaksina kundër gripit këtë vit?

Duhet të lëçisni

Basha pritet me brohoritje nga qytetarët në Korçë: Jemi 4 ditë para fitores tonë të madhe

Kreu i partisë Demokratike, Lulzim Basha këtë të mërkurë ka zhvilluar takim elektoral në Korçë. “Vetëm katër ditë na ndajë nga dita e madhe. Nga...

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

Vaksina kundër gripit këtë vit është shumë e rëndësishme, sepse ndihmon në dallimin e infeksionit Covid-19 nga infeksioni i gripit, thanë ekspertët e “Organizatës Botërore të Shëndetit” (OBSH), gjatë një konference lajmesh në Gjenevë të martën, raporton “CNN”.

Duket se qarkullimi i gripit në hemisferën Jugore, që përfshin Australinë, Zelandën e Re, Argjentinën, Kilin, Afrikën e Jugut dhe Zimbabve, është i ulët.

Sidoqoftë, në hemisferën veriore, ku përfshihet Amerika e Veriut, Evropa dhe pjesa më e madhe e Azisë, duhet të bëhet shumë kujdes.

Maria Van Kerkhove, udhëheqësja teknike e OBSH-së për Covid-19, shpjegoi se “Sistemi Global i Mbikëqyrjes dhe Reagimit të Gripit” po përdoret si për gripin ashtu edhe për Covid-19.

Ky sistem mbledh mostra nga e gjithë bota nga njerëz që kanë sëmundje të frymëmarrjes të ngjashme me gripin ose edhe më të rënda,që të testohen për viruse.

Vaksina e gripit ul ndjeshëm rrezikun e sulmit në zemër. Kjo për shkak të disa arsyeve, tha Van Kerkhove.

Në Hemisferën Jugore ku është sezoni i gripit, shumë nga masat e shëndetit publik të vendosura për t’u mbrojtur kundër Covid-19 mund të luanin një rol në uljen e qarkullimit të gripit.

“Unë mendoj se duhet të jemi të kujdesshëm në vlerësimin e asaj që mund të ndodhë në hemisferën Veriore për disa arsye,”- tha Van Kerkhove.

Së pari dhe më e rëndësishmja, tha ajo, sistemet e vendosura në të gjithë globin duhet të vazhdojnë testimet si për Covid-19, ashtu edhe për gripin.

Është gjithashtu e rëndësishme që njerëzit të vaksinohen për gripin në momentin që vaksina bëhet e disponueshme.

Për shkak se mund të jetë e vështirë të bëhet menjëherë dallimi midis një infeksioni Covid-19 ose një infeksioni nga gripi, do të nevojiten testime”.

Gripi është një nga 10 shkaqet kryesore të vdekjeve në Shtetet e Bashkuara çdo vit.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha pritet me brohoritje nga qytetarët në Korçë: Jemi 4 ditë para fitores tonë të madhe

Kreu i partisë Demokratike, Lulzim Basha këtë të mërkurë ka zhvilluar takim elektoral në Korçë. “Vetëm katër ditë na ndajë nga dita e madhe. Nga...

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...