Pse e thërrasim Vain, lagunën që t’i ofron të gjitha? (film)

Duhet të lëçisni

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkruan tre dokumentet e para

Presidenti Joe Biden nënshkroi tre dokumente në Sallën e Presidentit në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara menjëherë pas ceremonisë së betimit, akti i tij...

Vetëvendosje do garojë në zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri: Nesër prezantojmë kandidatët

Dega e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri do të marrë pjesë në zgjedhjet e 25 prillit. Lajmin e ka konfirmuar vetë Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje...

“Ne duam që ai të ketë sukses”, politikani i afërt i Trump, uron Joe Biden

I dërguari special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka uruar Joe Biden i cili mori sot zyrtarisht detyrën si president...

Sekuestrohen miliona euro pasuri në Tiranë, i përkasin personave të përfshirë në trafik droge

Një aksion i madh policie ka ndodhur së fundmi në Tiranë, ku si qëllim ka qenë sekuestrimi i pasurive që janë vënë në mënyrë...

Pak kilometra larg kryeqytetit, rreth 1 orë udhëtim me makinë ju mjaftojnë për të shijuar një ditë ndryshe, për të vlerësuar atë që kemi, dhe për të mësuar ta ruajmë atë.

Vaini është mbase një ndër destinacionet lagunore më magjepsëse që kemi, megjithëse jo aq e famshme sa Patoku e Karavastaja, por po aq e fisshme dhe bujare.

Në korrikun e vitit 1940 ky territor lagunor në perëndim të fshatit Ishull Lezhë, u shpall rezervat gjuetie, ne fakt kjo njihet si “Zona e parë e mbrojtur në Shqipëri”.

Emrin Vain zona e ka marrë pas Luftës së Dytë Botërore, një emër i çuditshëm, por që nuk është as më pak e as më shumë sesa një shkurtim i një emërtimi ushtarak: Vrojtim Ajror, Informacion, Ndërlidhje.

Laguna ka vlera unikale në bregdetin e Adriatikut dhe përbën një pasuri të pamatshme, të lidhur ngushtë me jetën e banorëve re zonës. Kjo lagunë tashmë nuk përdoret dhe i përket popullsisë vendore, por si një destinacion i pëlqyer turistik pret çdo vit me mijëra turistë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkruan tre dokumentet e para

Presidenti Joe Biden nënshkroi tre dokumente në Sallën e Presidentit në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara menjëherë pas ceremonisë së betimit, akti i tij...

Vetëvendosje do garojë në zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri: Nesër prezantojmë kandidatët

Dega e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri do të marrë pjesë në zgjedhjet e 25 prillit. Lajmin e ka konfirmuar vetë Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje...

“Ne duam që ai të ketë sukses”, politikani i afërt i Trump, uron Joe Biden

I dërguari special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka uruar Joe Biden i cili mori sot zyrtarisht detyrën si president...

Sekuestrohen miliona euro pasuri në Tiranë, i përkasin personave të përfshirë në trafik droge

Një aksion i madh policie ka ndodhur së fundmi në Tiranë, ku si qëllim ka qenë sekuestrimi i pasurive që janë vënë në mënyrë...

Makina përfshihet nga flakët në Laprakë, ja kush janë dyshimet e para

Një automjet është përfshirë nga flakët pasditen e sotme në Laprakë, Tiranë. Për fatin e mirë, drejtuesi i mjetit, me iniciale B.K., ka mundur të...