Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Projekti i HEC-it të Skavicës/ Rama: Do të financohet 100% nga shteti, zgjidhje përfundimtare përmbytjeve (Film)

Nga Klodiana 0

Kryeministri Edi Rama në prezantimin e hidrocentralit të Skavicës bën me dije se HEC-i do të ndërtohet 100% me financim nga shteti.

Gjithashtu Skavica sipas kryeministrit do jetë zgjidhje përfundimtare për përmbytjet që ndodhnin pas shkarkesave prej mbingarkesave prej shiut.

“Kanë kaluar shumë vite që nga skicimi i planit për HEC-in e Skavicës. Me ndryshimin e sistemit u bënë nga të gjitha qeveritë përpjekje për  realizimin e  saj. Në 2008 qeveria e mëparshme hapi një tender për ndërtimin e hidrocentralit dhe në 2009 duhet të shpallej fituesi gjë e cila nuk ndodhi. Ne e kthyem Skavicën në tavolinë dhe në 2017 në Samitin e Triestes hec-i i miratua si një ndër projektet prioritare të procesit të Berlinit. Kemi vendosur që këtë vepër të madhe ta financojmë 100% me buxhetin e shtetit shqiptar. Skavica ka një rol kyç në menaxhimin e energjisë, parandalon përmbytjet si rezultat i mbingarkesës nga shiu. është një zgjidhje përfundimtare për përmbytjet.”, tha Rama

vijon…

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej