Presidenti Meta: Kryetari i KED ka bërë lojë mafioze me afatet (film)

Duhet të lëçisni

Ministri i jashtëm gjerman vetëizolohet, anëtari i stafit rezulton pozitiv me koronavirus

Ministri i Punëve të Jashtme në Gjermani, Heiko Mass është vetëizoluar pasi një anëtar i stafit të tij të sigurisë ka rezultuar pozitiv me...

Basha thumbon kryeministrin: Më parë dilte live në Facebook, tani është zhdukur pa lënë gjurmë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka mbledhur në takim mjekët dhe ekspertët e shëndetësisë në selinë e PD për të folur për problematikat...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit “padit” në Danimarkë kryeministrin Edi Rama, merr menjëherë përgjigje

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit thotë se ka kërkuar nga institucionet e shtetit danez të hetohen veprimet që çuan në shembjen e Teatrit Kombëtar. Ministrit...

Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale. Idris Fika...

Pas dekretimit të Marsida Xhaferllarin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese, Presidenti i vendit Ilir Meta ka dalë mbrëmjen e sotme në një konferencë për shtyp.

Kreu i shtetit tha se krijimi i Gjykatës Kushtetuese është një moment historik, ndaj Kushtetuta duhet zbatuar në mënyrë rigoroze.

“Siç jeni njohur nga zëdhënësi i presidencës, ose sic më pëlqen ta konsideroj Blushi im, kam firmosur dekretin për përzgjedhjen e zonjës Marsida Xhaferllari si gjykatëse e Gjykatës Kushtetuese pas kthimit nga Parisi.

Momenti i krijimit të Gjykatës Kushtetuese është historik, sepse për herë të parë krijohet Gjykata Kushtetuese sipas reformës në Kushtetutë për Reformën në Drejtësi. Prandaj është e rëndësishme të respektohet Kushtetuta, sidomos për Gjykatën Kushtetuese. Pra çdo veprim i presidentit aktual mbetet si precedent për presidentët e ardhshëm,” tha Meta.

Ai akuzoi ashpër kreun e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani se ka bërë një lojë mafioze me dërgimin e listave vetë, pavarësisht se KED është një organ kolegjial.

“Kryetari i KED bën lojëra të karakterit administrativ, duke vendosur vetë kohën se si i dërgon listat, në mënyrë të dyshimtë, për të mos thënë mafioze, që të vendosë presidentin në këtë pozitë: që o të shkelë detyrimisht Kushtetutën e Shqipërisë që thotë qartë se ai plotëson vakancën e parë dhe pastaj është radha i Kuvendit,” tha Meta.

LIVE – Konferencë për shtyp

Publiée par Ilir Meta sur Mercredi 13 novembre 2019

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Ministri i jashtëm gjerman vetëizolohet, anëtari i stafit rezulton pozitiv me koronavirus

Ministri i Punëve të Jashtme në Gjermani, Heiko Mass është vetëizoluar pasi një anëtar i stafit të tij të sigurisë ka rezultuar pozitiv me...

Basha thumbon kryeministrin: Më parë dilte live në Facebook, tani është zhdukur pa lënë gjurmë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka mbledhur në takim mjekët dhe ekspertët e shëndetësisë në selinë e PD për të folur për problematikat...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit “padit” në Danimarkë kryeministrin Edi Rama, merr menjëherë përgjigje

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit thotë se ka kërkuar nga institucionet e shtetit danez të hetohen veprimet që çuan në shembjen e Teatrit Kombëtar. Ministrit...

Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale. Idris Fika...

Gjermania në valën e dytë të COVID-19? Rriten ndjeshëm shifrat e infektimeve të reja në 24 orët e fundit

Ashtu si në Britaninë e Madhe dhe shumë vende të tjera europiane, edhe në Gjermani shifrat e infektimeve të reja janë rritur ndjeshëm ditët...