Platforma/ Basha: Objektivi i PD, zgjedhje të lira dhe të ndershme për t’i dhënë fund krizës politike

Duhet të lëçisni

I vdes burri nga COVID-19, ish-deputetja socialiste: Nuk ja doli dot me sëmundjen

Bashkëshorti i ish-deputetes socialiste Valentina Leskaj ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmin e trishtë e ka njoftuar vetë Leskaj në një postim në Facebook,...

Protestat e dhunshme në Maqedoninë e Veriut, arrestohen 8 persona, prokuroria paralajmëron ndëshkime të tjera

Policia në Maqedoninë e Veriut ka arrestuar 8 persona për protestat e dhunshme që filluan për rastin “Monstra”. Mediat maqedonase shkruajnë se Prokuroria ka paralajmëruar...

Bilanci nga COVID-19 në Maqedoni: Sot u shënuan 721 raste të reja dhe 7 të vdekur

Në 24 orët e fundit në Maqedoni është rritur ndjeshëm numri i infektimeve të reja me Covid-19. Nga 3816 testime të kryera, 721 qytetarë...

986 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar 986 qytetarë me COVID-19. Nga krahu tjetër nuk kanë mundur të fitojnë...

Kreu i PD, Lulzim  Basha ka deklaruar se objektivi kryesore i PD, i opozitës është ti japim fund kësaj krize poltike.

Në një Intervistë për Ora News, Basha tha se propozimet që unë kam parashtruar janë propozime të cilat kanë të bëjnë me forcimin dhe kontrollin e balancave dhe rikthimin tek qytetarët të pushtetit që sot ju eështë vjedhur nga ky pushtet dhe nga bashkëpunimi i krimit të organizuar me politikën.

Pjesë nga Intervista

Keni lançuar një platformë që tejkalon reformën zgjedhore dhe duket se prek thellësisht edhe kushtetutën.A mendoni se ajo mund të aplikohet në zgjedhjet me të afërta politike?

– Objektivi kryesore i PD, i opozitës dhe qytetarëve shqiptarë është ti japim fund kësaj krize politike. Zgjedhjet e lira dhe të ndershme dhe zgjedhjet legjitime vendore janë rruga për ta bërë këtë dhe ne duam që kjo të ndodh një orë e më parë. Por sigurisht me standarte për ti siguaruar shqiptarëve votën e lirë. Propozimet e tjera që unë kam parashtruar janë propozime të cilat kanë të bëjnë me forcimin dhe kontrollin e balancave dhe rikthimin tek qytetarët të pushtetit që sot ju eështë vjedhur nga ky pushtet dhe nga bashkëpunimi i krimit të organizuar me politikën.

Z.Basha, ka një perceptim se duke u përqëndruar tek çeshtje teknike, duket se po lihet mënjanë objektivi politik për largimin e Ramës, dhe zgjedhje pa Edi Ramën?

-Ruajtja e vullnetit të qytetarëve, dhenja fund e shit-blerjes së votave, nuk është objektiv teknik është objektiv politik. Zbatimi i rregullave zgjedhore egzistuese apo të reformuara përmes një qeverie kujdestare pa Edi Ramën kryeminsitër, është objektiv politik. Por nuk është objektiv thjesht i një partie, është rruga për ta nxjerr Shqipërinë nga kjo krizë dhe për t’iu rikthyer shqiptarëve atë që ju ka vjedhur ky pushtet i dalë nga bashkëpunimi i PS me
krimin e organizuar.

Ky propozim i juaj, mund të diskutohet përtej 15 Marsit, si një datë e vendosur për miratimin e reformës zgjedhore?

– Fokusimi tek shtyrja e datës 15 mars, tregon mungesë vullneti nga ana e PS. Këtu nuk kam asgjë tjetër për të shtuar, vec t’iu them se çdo ditë që kalon është me kosto të madhe për qytetarët shqiptarë. Çdo makinacion është i pa pranueshëm për opozitën dhe Partinë Demokratike.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

I vdes burri nga COVID-19, ish-deputetja socialiste: Nuk ja doli dot me sëmundjen

Bashkëshorti i ish-deputetes socialiste Valentina Leskaj ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmin e trishtë e ka njoftuar vetë Leskaj në një postim në Facebook,...

Protestat e dhunshme në Maqedoninë e Veriut, arrestohen 8 persona, prokuroria paralajmëron ndëshkime të tjera

Policia në Maqedoninë e Veriut ka arrestuar 8 persona për protestat e dhunshme që filluan për rastin “Monstra”. Mediat maqedonase shkruajnë se Prokuroria ka paralajmëruar...

Bilanci nga COVID-19 në Maqedoni: Sot u shënuan 721 raste të reja dhe 7 të vdekur

Në 24 orët e fundit në Maqedoni është rritur ndjeshëm numri i infektimeve të reja me Covid-19. Nga 3816 testime të kryera, 721 qytetarë...

986 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar 986 qytetarë me COVID-19. Nga krahu tjetër nuk kanë mundur të fitojnë...

Çfarë i shkroi Edi Rama, Albin Kurtit pas fitores në zgjedhje? Zbulohet letra

Pas fitores së zgjedhjeve në Kosovë, Albin Kurti mori shumë letra nga drejtuesit e shumë shteteve dhe mes tyre nuk kishte si të mungonte...