Përndjekësit e rinj të Zhitit

Duhet të lëçisni

Asnjë vdekje Covid në vend, rastet e reja kapin nivelet më të ulëta që prej fillimit të pandemisë

Gjatë 24-orëve të fundit në vend nuk është shënuar asnjë vdekje Covid, ndërkohë që janë regjistruar 3 raste të reja nga 3027 testime të...

Nëna e Ronaldos flet për të ardhmen e yllit portugez: Do të luajë edhe 3 vite të tjera…

Nëna e Cristiano Ronaldos, Maria Dolores beson se djali i saj mund të luajë në nivelin më të lartë të futbollit edhe për disa...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Nga: Mero Baze

Në edicionin qëndror të lajmeve të TV Klan, pati një koment të ashpër ndaj një zyrtareje të Ministrisë së Kulturës, e cila qënkësh në Itali dhe merrte ende rrogën në Ministri. U bëra kurioz, se nuk para të ndodh të dëgjosh sulme mbi qeverinë nga TV Klan, dhe sidomos për gjëra korruptive. U interesova për kë bëhej fjalë.

E vërteta ishte e dhimbshme, ndërsa arsyeja e sulmit ndoshta më perversja dhe klientelistja që mund të ndodhë në një vend, ku ende kësaj qendre agjitopropi, i lejohet të quhet televizion kombëtar, por që merret me hallet e një katundi në Lezhë.

Historia është e thjeshtë. Sulmi i paprinciptë dhe tonet e larta kundër “korrupsionit” të Ministrisë, bënin fjalë për Eda Zhitin, zonjën e Visar Zhitit, e cila nuk e ka mbledh veten nga humbja tragjike e të birit dhe disa herë është detyruar të kurohet për depression, deri tentim vetëvrasje në Itali.

Tragjedia e familjes Zhiti ka në qendër dy prindër, të cilët një zot e di ku e gjejnë forcën që janë ende në këmbë, pas humbjes së djalit të vetëm 20- vjeçar. Pas tragjedisë, kryeministri Rama emëroi Visar Zhitin ambasador të Shqipërisë në Vatikan, por emërimi u kundërshtua me egërsi nga presidenti Bujar Nishani.

Nuk ishte një çështje tërësisht politike, siç deshën ta paraqesin komunistët e PD, si një lloj “flirti” të Zhitit, ish i burgosur, me këta “ish- komunistët”, por një arsye tërësisht banale, si çdo arsye e Bujar Nishanit, tërësisht klienteliste dhe katundareske. Bujar Nishani ka të punësuar në Presidencë një nuse të Frangajt, dhe emërimi i Zhitit në Vatikan, linte pa punë motrën e Frangajt, një nëpunëse mediocre, e emëruar aty për shkak të vëllait shërbëtor qeverish dhe e mbetur aty për turp të Edi Ramës dhe Ditmir Bushatit. Kaq banale ishte kjo histori, sa u politizua dhe debati u orientua jo rreth një nëpunëse mediocre, që nuk meriton të jetë asnjë orë në ambasadë, por rreth faktit nëse ka tradhtuar Visar Zhiti, si ish- i burgsur apo jo. Dhe si pëfundim, Visari nuk u dekretua ambasador.

Zonjës së tij, e cila si nënë, nuk po e përballon dot ende fatkeqësinë, i është dashur të shkojë të marrë regjim spitalor në Itali, dhe ministrja Kumbaro ende nuk ja paska shkëputur marrëdhëniet e punës. Për këtë qendra e zërit e Frangajve, ka dhënë kushtrimin për korrupsion, dhe kërkon, që ose t’i hiqet rroga zonjës Zhiti, ose të penalizohet ministrja Kumbaro. Dhe arsyeja është përsëri Visar Zhiti dhe prania e tij në Ambasadën e Shqipërisë në Vatikan, i cili pengon ëndrrën e motrës së Frangajve për të shkuar edhe më lart (Zoti na ruajt, dhe kjo mund të ndodhë).

Visar Zhiti është nga ata ish- të dënuar politik të komunizmit, që e ka të pastër historinë e dënimit dhe mbijetesës. Ai hyri dhe doli nga burgu një poet i ndjerë, dhe i injoroi persekutorët e vet të komunizmit, dhe kur i kishtë në të njëjtën tavolinë pas viteve ‘90.

Por, tashmë në horizont, që pas fatkeqësisë së tij familjare, janë shfaqur disa përndjekës të tjerë, dhe këta janë Frangajt, të cilët nuk quajnë fatkeqësi humbjen e një djali të vetëm, por humbjen e vendit të punës, tërësisht të pamerituar, për një familjar të tyre. Meqë profili i lartë i Zhitit, i la pa arsye argumentat për t’u krahasuar, tani angazhohet një medie me liçencë kombëtare, të përndjekë gruan e tij, me shpresë se do ta rikalojë në depresion dhe do t’i detyrojë Zhitët më në fund të dorëzohen para fatit të Frangajve dhe t’i hapin rrugën mediokritetit, klientelizmit dhe pafytyrësisë së një njeriu, që shkel dhe mbi kufoma për pasionin e tij ndaj pushtetit.

Kjo është përndjekja e dytë më e ndyrë, më e rëndë, më fyese, më poshtëruese dhe më e pamëshirshme, që i bëhet Zhitit, jo më në emër të ndonjë ideali, por për shkak të vlerës që ai ka dhe asaj që meriton të marrë nga shteti shqiptar, dhe që është pengesë për Frangaj dhe Nishanin.

Dhe nazistët do ta kishin zili këtë përndjekje dhe këtë torturë ndaj kundërshtarëve të tyre, përndjekje që dëshmon çdo të thotë ta lësh shoqërinë në dorë të Frangajve, kur pushteti e lë të ndjehet si zagar gjahu./gazetatema.net/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Asnjë vdekje Covid në vend, rastet e reja kapin nivelet më të ulëta që prej fillimit të pandemisë

Gjatë 24-orëve të fundit në vend nuk është shënuar asnjë vdekje Covid, ndërkohë që janë regjistruar 3 raste të reja nga 3027 testime të...

Nëna e Ronaldos flet për të ardhmen e yllit portugez: Do të luajë edhe 3 vite të tjera…

Nëna e Cristiano Ronaldos, Maria Dolores beson se djali i saj mund të luajë në nivelin më të lartë të futbollit edhe për disa...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Dy viktima dhe 19 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 3.680 teste, ndërsa janë regjistruar 19 raste të...