Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Përleshje dhe revolta në burg, vriten 32 persona në Taxhikistan

Nga Ejona 0

Tre zyrtarë të sigurimit dhe 29 të burgosur kanë vdekur gjatë një revolte në burgun e sigurisë më të lartë në shtetin e Taxhikistanit.

Revolta ka shpërthyer më 19 maj në qytetin Vahdat, rreth 25 kilometra në lindje të kryeqytetit, Dushanbe.

Militantët e dënuar të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS) kanë vrarë me thika tre zyrtarë të sigurisë dhe pesë të burgosur të tjerë.

Në deklaratë thuhet se situata është nën kontroll dhe se kanë nisur hetimet. Ndërkohë gratë e disa të burgosurve që kanë qenë në një tjetër bllok për vizita, kanë deklaruar se kanë dëgjuar të shtëna rreth 30 minuta.

Një situatë e ngjashme ka ndodhur edhe muaj më parë në një tjetër burg të këtij shteti.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej