Përfundon mbledhja e Këshillit Politik për Zgjedhoren, reagon Hajdari dhe Bylykbashi

Duhet të lëçisni

Dhunë dhe divorce, psikologët: Shkatërrimi i familjes Zhidru, rrënjët në mentalitetin e shoqërisë (Film)

Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua nga RENEA ditën e djeshme në Elbasan pasi lëndoi dy të rinj dhe terrorizoi një lagje të të...

“Yuri Kim shkoi në Theth me 13 bodyguard”, zbulohen destinacionet e preferuara të shqiptarëve

Turizmi është një nga sektorët më të prekur nga pandemia. Këtë vit ndryshe nga herët e tjera, ky sezon i gjeti shqiptarët brenda kufijve....

KPA shkarkon nga detyra prokuroren Donika Prela

KPA shkarkon nga detyra prokuroren Donika Prela. Mësohet se në seancën e sotme nuk ishte e pranishme Donika Prela dhe as avokati i saj. KPA...

Kryefamiljari kthehet në shtëpinë e dëmtuar nga tërmeti: Jam invalid, nuk rrihet në çadër

Klodian Luku, banor në Shijak, bashkë me 16 anëtarët e tjerë të familjes së tij, kanë jetuar në dy çadra të ngushta që pas...

Pak minuta më pare ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore.

Demokratja Rudina Hajdari, në një deklaratë për mediat, e cilësoi mbledhjen të suksesshëm dhe kërkoi që reforma zgjedhore të jetë gjithëpërfshirëse.

“Duhet të jetë një produkt final sa më gjithëpërfshirës. Për ne është e rëndësishme që të arrijmë një konsensus. Palët kanë filluar të flasin për ndryshimin e sistemit që kërkon kohë dhe nuk është përjashtuar nga tavolina. Është një gjë për t’u parë.

E rëndësishme është fakti që ne duhet të kemi një produkt të dakordësuar nga të gjitha palët. Është një marrëveshje që duhet të ndodhë për të përmbyllur reformën zgjedhore, por duke ju dhënë një shans shqiptarëve për të pasur lista të hapura. Shqiptarët duhet të votojnë për atë që ata duan.

Unë mendoj se hapja e listave do të ishte një gjë shumë më pozitive për zgjedhjet e ardhshme. Takimi në përgjithësi ishte i suksesshëm, ne do të vijojmë të takohemi përditë sepse duhet të një punë shumë intensive”, deklaroi Rudina Hajdari.

Ndërsa Oerd Bylykbashi theksoi edhe një herë se duhet të respektohen rekomandimet e OSBE-ODHIR.

“Pikat kryesore të diskutimit për reformën zgjedhore janë manipulimi i listave, cenimi i sekretit të votës, presionit të zgjedhësve, blerjes së votave, përfshirjes së personave me precedent penal në procesin zgjedhor etj. Këto janë disa nga pikat e çështjes duke mos përjashtuar asnjë tjetër duke u bazuar tek rekomandimet e OSBE-ODHIR-it.

Unë nuk kam çfarë shtoj asgjë nga ajo çfarë është dakordësuar në atë çfarë ne kemi firmosur në atë tryezë, të cilën Kuvendi i Shqipërisë duhet ta miratojë pa humbur kohë”, u shpreh Oerd Bylykbashi.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Dhunë dhe divorce, psikologët: Shkatërrimi i familjes Zhidru, rrënjët në mentalitetin e shoqërisë (Film)

Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua nga RENEA ditën e djeshme në Elbasan pasi lëndoi dy të rinj dhe terrorizoi një lagje të të...

“Yuri Kim shkoi në Theth me 13 bodyguard”, zbulohen destinacionet e preferuara të shqiptarëve

Turizmi është një nga sektorët më të prekur nga pandemia. Këtë vit ndryshe nga herët e tjera, ky sezon i gjeti shqiptarët brenda kufijve....

KPA shkarkon nga detyra prokuroren Donika Prela

KPA shkarkon nga detyra prokuroren Donika Prela. Mësohet se në seancën e sotme nuk ishte e pranishme Donika Prela dhe as avokati i saj. KPA...

Kryefamiljari kthehet në shtëpinë e dëmtuar nga tërmeti: Jam invalid, nuk rrihet në çadër

Klodian Luku, banor në Shijak, bashkë me 16 anëtarët e tjerë të familjes së tij, kanë jetuar në dy çadra të ngushta që pas...

Shifra rekord nga Elbasani, 17 raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ditën e sotme janë shënuar shifra rekord në Elbasan me koronavirus. Raportohet se në 24 orët e fundit u raportuan 17 raste të reja,...