Parashikimi fatzi i shkrimtarit në vitin 1996: Edi Rama me zgjuarsinë dhe pabesinë që e karakterizon do të jetë gjatë i pranishëm në jetën publike. Ai bën gjithfarë travestizmash me qëllim të joshë njerëzit që të merren me të

Duhet të lëçisni

Homazhe në Bulevard, Rama vendos karafila të kuq në vendet ku u vranë 4 protestuesit

Kryeministri Edi Rama së bashku me familjarët e viktimave të 21 janarit ka mbajtur homazhe përkujtimore në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit’’ para kryeministrisë. Kujtojmë se...

Arratisja e Fjolla Morinës, reagon Policia e Kukësit: Po punojmë për kapjen e saj

Policia e Kukësit reagon një ditë pas lajmit se këngëtarja e njohur, Fjolla Morina, ka thyer masën e “arrest shtëpiak”, të vendosur nga Gjykata...

Mira Rakacolli shkeli masat anti-COVID, kurse qytetarët gjobiten përditë. Kel Demi: Këta janë “bira kumbullash” (film)

“Mira Rakacolli duhet të japë dorëheqjen, megjithë Komitetin e saj idiot”,- ka thënë Enkel Demi pasi Mira Rakacolli u kap në një mbledhje partiake...

Humb jetën nga Covid piktori Mustafa Arapi

Ndahet nga jeta në moshën 70 vjeçare piktori Mustafa Arapi. 70 vjeçari i infektuar me Covid ka ndërruar jetë në spitalin Shefqet Ndroqi, ku...

(Botuar më 21 janar 1996 në suplementinAKStë gazetës Koha Jonë”)*

(Pjesë nga intervista e Ylljet Aliçkës)

Dhe së fundi një pyetje jashtë teme, por që gjithsesi lidhet me kulturën. Në polemikat e kohëve më të fundit në shtyp jo pak herë është përmendur emri juaj?

Ylljet Aliçka: Unë s’kam ç’të them të re me këtë rast, por pa dashur të hiqem si indiferent ndaj këtyre polemikave, veçanërisht pranoj se e ndjeva veten të fyer nga përfolja që më bënte Edi Rama në revistën e Fatos Lubonjës, për më tepër që nuk m’u duk se ishte bërë pa talent.

Në një plan më të gjerë, kam mendimin se si fenomen shoqëror, falë zgjuarsisë dhe pabesisë që karakterizojnë, Edi Rama do të vazhdojë të jetë i pranishëm gjatë në jetën publike shqiptare. Personalisht, nuk jam kundër një njeriu që kërkon të rishikojë vlerat e pranuara, apo që bën kompromise me veten për të bërë gjithfarë e travestizmash me qëllim, që të joshë njerëzit që të merren me të. Pra, është krejt normale që një njeri të mbajë fjalime të tmerrshme kundër Enver Hoxhës, e më pas të bëjë piktura me shkopinj, seks e qyngje, por që nuk harron gjithnjë një gjë; të jetë me pahir i pranishëm në vëmendje. Më tepër se sa kompensim i një boshllëku, pranë një krizë identiteti, mendoj se befasitë ekzibicioniste të Edit kanë qëllime pragmatiste. Kjo është si puna e reklamës televizive, e cila ka si kriter të vetëm të jetë gjithmonë e pranishme në mendjen e konsumatorit, madje edhe kur përsëritet në mënyrë të neveritshme. Dhe deri këtu, nuk ka asgjë të mbrapshtë, madje është njerëzore të kërkosh të kapësh një pushtet. Por, e keqja fillon kur harron se ke bërë kompromis me veten dhe beson se ashtu je brumosur, se është vetë historia ajo që të ka ngarkuar misionin fisnik për t’u ndritur rrugën bashkëpatriotëve të tu të verbër e barbarë. Atëherë, fillon shan e fyen mbarë e mbrapsht, figura të njohura e të panjohura, politikanë e artistë, pushtetarë e teknikë zhurmash, pra ç’të të zëra dora e mendja krijuese. Padyshim që kjo e Edit është ndër zgjidhjet më të mundimshme e njëherazi plot rreziqe për të rimarrë pushtetin e humbur.

* Intervistoi: Ilir Sofroni

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Homazhe në Bulevard, Rama vendos karafila të kuq në vendet ku u vranë 4 protestuesit

Kryeministri Edi Rama së bashku me familjarët e viktimave të 21 janarit ka mbajtur homazhe përkujtimore në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit’’ para kryeministrisë. Kujtojmë se...

Arratisja e Fjolla Morinës, reagon Policia e Kukësit: Po punojmë për kapjen e saj

Policia e Kukësit reagon një ditë pas lajmit se këngëtarja e njohur, Fjolla Morina, ka thyer masën e “arrest shtëpiak”, të vendosur nga Gjykata...

Mira Rakacolli shkeli masat anti-COVID, kurse qytetarët gjobiten përditë. Kel Demi: Këta janë “bira kumbullash” (film)

“Mira Rakacolli duhet të japë dorëheqjen, megjithë Komitetin e saj idiot”,- ka thënë Enkel Demi pasi Mira Rakacolli u kap në një mbledhje partiake...

Humb jetën nga Covid piktori Mustafa Arapi

Ndahet nga jeta në moshën 70 vjeçare piktori Mustafa Arapi. 70 vjeçari i infektuar me Covid ka ndërruar jetë në spitalin Shefqet Ndroqi, ku...

Drejtoria detare paralajmëron përkeqësim të motit mesnatën e 23 Janarit

Drejtoria e Përgjithshme detare ka paralajmëruar përkeqësim të motit mesnatën e 23 Janarit duke theksuar se bregdeti do të përfshihet nga erëra të forta. Me...