Para se të bëhej një numër, një gazetar ishte një ëndërr …

Duhet të lëçisni

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Nga Albana Shala 

Para se të bëhej një numër
Një gazetar ishte një ëndërr – ëndrra e prindërve të tij, e miqve, e njerëzve të thjeshtë që e rrethonin dhe e lexonin.
Një njeri që i vinin ëndrrat përmes një syri të madh që vëzhgon botën, një veshi të mprehur që ende dëgjon britmat fushave të djegura, klithmat e foshnjave, qetësinë pas betejës në një fshat të braktisur.

Para se të bëhesh një numër, një ujk i vetmuar, një pirat, një njeri me kauzë, mbase Don Kishot,
dëshmitar i përpjekjes për dinjitet,

para se të bëhej një numër, i plagosur, i thyer si një laps, mprehur në të dyja anët, ai jeton në ethe e plagët shëron ndërsa shkon.

para se të bëhet një numër, përjetësisht i përmallur për laps, per një lente dhe zë,
ai na besoi përpjekjet e ëndrrat e tij –
imazhin e një fëmije që vrapon në plazh
lotet e gruas pa zë
rropatjet e emigrantit pa atdhe
dramën e një prostitute.

Le të bëhet letër pylli i harresës i gjithçkaje që na prek.

Le të bëhet udhërrefyes në ecjen tonë shpinëdrejtë.

Fakte:

1000 gazetarë janë vrarë në krye të detyrës në 10 vitet e fundit.

355 prej tyre raportonin e punonin në rajonin e Lindjes së Mesme.

Vetëm 5 prej çështjeve gjyqësore janë zgjidhur.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Kurti në Vjenë: Kosova dhe Serbia të bëjnë deklaratë të paqes me zotim për mos-sulmim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, këtë të premte ka qenë pjesë e Samitit të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, i cili është mbajtur në...