“Paketa Antishpifje”/ Flutura Kusari: Kosova fitoi “betejën” me Komisionin e Pavarur të Medias

Duhet të lëçisni

Aksident në aksin Lezhë-Milot, makina përplas 15-vjeçarin, shoqërohet shoferi

Një minoren ka mbetur i plagosur pasi është përplasur nga një makinë në Lezhë. Sipas informacioneve zyrtare, në aksin rrugor Lezhë-Milot, mjeti tip “Volkswagen” me...

Përcillet për në banesën e fundit Gulielm Radoja, dalin pamjet nga ceremonia private (film)

Është përcjellë për në banesën e fundit aktori i mirënjohur i skenës shqiptare, Guljelm Radoja. Në ceremoninë private, pjesëmarrës kanë qenë qindra qytetarë, bashkëpunëtorë dhe miq...

Shfrytëzoi për prostitucion 15-vjeçaren, arrestohet i shpalluri në kërkim

Policia ka arrestuar një 32 vjeçar i shpallur në kërkim për prostitucion. Mësohet se Enea Sinanit, i janë vënë prangat pasi Gjykata e Apelit...

SPAK kërkon pushimin e çështjes për Met Kananin, i cilësuar si “eskobari” shqiptar

SPAK kërkon pushimin e çështjes për Met Kananin, i cilësuar si "eskobari" shqiptar. Raportohet se SPAK kërkon zyrtarisht  të pushohet çështja për Met Kananin. Ai...

Juristja Flutura Kusari ka dhënë detaje në lidhje me qëndresën që shoqëria civile në Kosovë kanë parandaluar ndryshimet që Komisioni i Pavarur i Medias kërkonte që të bënte.

Nga ABC-ja e Mëngjesit në një lidhje direkte me enkel Demin juristja Kusari ka deklaruar se Kosova në ndryshim nga Shqipëria arriti që ti bëjë ballë cenurimit, ku theksn faktin se kjo ka të bëjë de me mbështetjen e drejtuesve.

Sipas saj në Shqipëri dhe në Kosovë  lidërët janë shumë të fuqishëm dhe për këtë ata donin që të merrnin në dorë median për të pasur kontroll të plotë mbi qytetarët.

E kam përmend dhe me parë se si kryeministri Rama dhe Vuccicc janë të pushtetshëm dhe ajo që duan të bëjnë është të sigurojnë që të rrinë sa më shumë në pushtet në rastin e Shqipërisë dhe Serbisë drejtuesit kanë një sundim mbi ligjin dhe me e mira është që të kontrollojnë median. Një nga mekanizmat më demokratike që informon publik dhe kjo nuk është ccudi se pse Rama i kushtoi më shumë vëmendje dhe rast i rëndësishëm është dhe fakti se PS u tërhoq. Në Shqipëri historia do të vijojë ndërsa në rastin e Kosovës u aktivizua dhe kërkoi llogari dhe pas reagimit te shoqerisë civile dhe ndërkombëtarët Komisioni i Pavarur i Medias është tëehequr”, ka theksuar juristja Kusari.

Gjithashtu ajo ka teksuar se tashmë në lidhje me ligjin e antishpifjes në Shqipëri do të pritet marsi për të marrë një përgjigje dhe për të do të ishte një zhvillim i jashtëzakonshëm nëse Venecia do të vendoste se paketa antishpifje është e njëjtë me standartet ndërkombëtare./abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Aksident në aksin Lezhë-Milot, makina përplas 15-vjeçarin, shoqërohet shoferi

Një minoren ka mbetur i plagosur pasi është përplasur nga një makinë në Lezhë. Sipas informacioneve zyrtare, në aksin rrugor Lezhë-Milot, mjeti tip “Volkswagen” me...

Përcillet për në banesën e fundit Gulielm Radoja, dalin pamjet nga ceremonia private (film)

Është përcjellë për në banesën e fundit aktori i mirënjohur i skenës shqiptare, Guljelm Radoja. Në ceremoninë private, pjesëmarrës kanë qenë qindra qytetarë, bashkëpunëtorë dhe miq...

Shfrytëzoi për prostitucion 15-vjeçaren, arrestohet i shpalluri në kërkim

Policia ka arrestuar një 32 vjeçar i shpallur në kërkim për prostitucion. Mësohet se Enea Sinanit, i janë vënë prangat pasi Gjykata e Apelit...

SPAK kërkon pushimin e çështjes për Met Kananin, i cilësuar si “eskobari” shqiptar

SPAK kërkon pushimin e çështjes për Met Kananin, i cilësuar si "eskobari" shqiptar. Raportohet se SPAK kërkon zyrtarisht  të pushohet çështja për Met Kananin. Ai...

OBSH paralajmëron për një valë të re të Covid-19 në Afrikë

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar një valë të re të koronavirusit në Afrikë. Autoritetet bëjnë me dije se vonesa me furnizimet e vaksinave dhe...