Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Paketa “Anti-shpifje” përfundon në Komisionin e Venecias, Balla: Asnjë hap pas

Nga Klodiana 0

Ligjet e debatueshme të paketës Anti-shpifje do të jenë objekt shqyrtimi i Komisionit të Venecias. Ka qënë Këshilli i Evropës ai që kërkon një opinionin mbi standardet e këtij ligji.

Komisioni i Venecias i tha ABC News, se mendimi është kërkuar nga Komiteti i Monitorimit në Asamblenë Parlamentare në datën 20 janar. Edhe pse standardet e kësaj pakete ligjore kanë shqetësuar instanca ndërkombëtare, mazhoranca socialiste nuk bën hapa pas.

Kreu i grupit të PS-së Taulant Balla reagoi duke thënë se  do t’i rrëzojmë dekretet e Presidentit dhe ligjet do të hyjnë në fuqi. Balla thotë se në të ardhmen mund të reflektohen sugjerimet e Venecias.

“Dekretet e Presidentit të Republikës mbrojnë nje statukuo, ku shpifja ndaj personit ka triumfuar gjërësisht dhe ku dizinformimi publik është kthyer në normë jetese per shume aktore online, ndërsa bashkëpunimi ynë me OSBE dhe Këshillin e Europës ka synuar dhe do të synojë mbrojtjen e fjalës së lirë e te integritetit njerezor nga shpifja si edhe te vete publikut nga dezinformimi. Prandaj ne do t’i rrëzojmë dekretet e Presidentit dhe do të vijojmë bashkëpunimin me çdo organizate brenda e jashtë vendit, për çdo përmirësimim te mundshem të legjislacionit “anti-shpifje” në të ardhmen. Ne jemi në kontakt dhe i falenderojmë kolegët e APKiE qe ia kaluan Komisionit te Venecias tekstin dhe mezi presim ta permirësojmë më tej ligjin me sugjerimet e vyera te Komisionit të Venecias. Nderkohe sikurse e kemi thënë, institucionet përkatëse shqiptare do të punojmë ngushtësisht me OSBE per aktet e domosdoshme nënnligjore”, shkruan Balla.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej