Numërohen 90% e kutive të votimit, PS bie, rritet PD në disa zona

Duhet të lëçisni

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Mëngjesi i kësaj të marte ka nisur me një ndryshim përsa i përket mandateve të siguruar nga Partia Socialiste në zgjedhjet e 25 prillit të 2021 në rang qarqesh. Sipas të dhënave të KQZ-së deri më tani janë numëruar rreth 90% e votave në rang kombëtare dhe Partia Socialiste ndodhet në nivelin e 73 mandateve ndërsa Partia Demokratike 59 mandate.

Raportohen se PS kryeson në 8 qarqe të vendit, kryesisht në jug dhe Shqipërinë e mesme, ndërsa demokratët kryesojnë bastionin e veriut në Shkodër, Lezhë, Kukës dhe në Dibër.

Në Shkodër vijon numërimi i kutive të fundit dhe deri më tani Partia Demokratike ka siguruar 5 mandate, 3 PS, 1 LSI dhe 1 Tom Doshi.

Në Kukës, beteja është mbyllur, ku PD ka triumfuar me 2 mandate përballë 1 mandati të PS.

Në Dibër është mbyll numërimi dhe në mandate ndahet 3 për PD dhe 2 për PS.

Në Lezhë, PD mban kreun me 4 mandate, PS ka 3 mandate ndërsa partitë e tjera nuk kanë asnjë deputet.

Në Durrës është një garë e nxehtë ku PD ka rënë në 7 mandate duke rrezikuar dhe kryesocialistin që është i 8 në listë. 6 mandate ka siguruar PD dhe një mandat deri më tani LSI.

Në Tiranë gjithashtu është një tjetër qark që ka sjellë rënie të numrit të mandateve të PS në 18 mandate, PD ka 15 mandate, LSI 2 mandate ndërsa PSD 1 mandat.

Në Fier PS kryeson deri tani me 9 mandate, PD ka 6 mandate ndërsa LSI një mandat, ndërkohë përsa i përket renditjes në listë të Gramoz Ruçit i cili ishte i 10, automatikisht zbret i 9 pasi vendi katër ka qenë bosh për shkak se i ndjeri Bashkim Fino u nda pak javë më parë nga jeta.

 Në Vlorë ka sjellë dyfish të epërsi të socialistëve me 8 mandate, ndërsa PD ka katër mandate, LSI asnjë mandat.

Në Gjirokastër socialistët kryesojnë me 3 mandate, 1 mandat PD ndërsa partitë e tjera nuk kanë asnjë mandat.

Në Korçë akoma nuk është mbyllur procesi i votimit por deri më tani kryesojnë socialistët me 6 mandate dhe me 5 PD.

Në Elbasan socialistët me 8 mandate, PD ka 5 mandate, ndërsa partitë tjera nuk kanë marrë asnjë mandat.

Në Berat socialistët kanë siguruar 5 mandate, PD 2 ndërsa LSI asnjë.

Ndërkohë në bazë të rezultateve të deri tanishme në rang kombëtar mandatet ndahen në 73 mandate PS, 59për PD, 5 për LSI dhe 3 për PSD.

Ajo që vlen të theksohet është fakti se deri më tani mbi 74 % e votave kanë dalë të pavlefshme, që e përkthyer në vota dhe në mandate i bie që kanë humbur 6 deri në 7 deputet.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Kurti në Vjenë: Kosova dhe Serbia të bëjnë deklaratë të paqes me zotim për mos-sulmim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, këtë të premte ka qenë pjesë e Samitit të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, i cili është mbajtur në...