Nuk ka më shtyrje, të hënën rinis shkolla

0
245
Femije te klasave fillore, ne diten e pare te vitit te ri shkollor, per nxenesit e ciklit te ulet dhe atij te mesem, ne shkollen "Kongresi i Lushnjes"./r/n/r/nChildren in primary grades, on the first day of the new year of school, for the pupils of primary and high schools, at "Kongresi i Lushnjes" school.

Nuk ka më shtyerje, procesi mësimor nis të hënën në 16 janar. Ministria e Shëndetësisë dhe ajo e Arsimit konfirmojnë se nuk ka urdhër tjetër për mbajtjen mbyllur për shkollat dhe institucione të tjera arsimore përtej kësaj date.

Ndërkohë virusi i gripit AH3N2 ka shënuar një tjetër person që ka humbur jetën, duke e çuar në 6 numrin e atyre të cilët vuanin nga një sëmundje kronike dhe vdiqën pasi gripi u rëndoi gjendjen shëndetësore.

Të dhënat nga Instituti i Shëndetit Publik tregojnë se ka një trend në rënie të personave të prekur nga virusi.

Instituti i Shëndetit Publik shpjegon se virusi i gripit mund të rikthehet dhe grup mosha mbi 65 vjeç dhe që vuan nga semundje kronike duhet të vaksinohet. Shifrat mbeten 21 mij persona në javë të prekur ndërkohë që 5 persona janë në gjendje më të rëndë dhe po trajtohen në reanimacion në Sanatorium.

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.