Nuk është mish derri, por kodi i Ndragheta-s (film)

Duhet të lëçisni

Vota e emigrantëve, Celibashi: Koha e limituar, nevojitet konsensusi i të gjitha partive politike!

Kreu i Komisionit Zgjedhor të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, foli për votën e emigrantëve në zgjedhjet e 25 prillit. Celibashi theksoi se për të mundësuar votën...

Basha rendit “dështimet” e Ramës, nga 300 mijë vende pune, tek ulja e borxhit publik dhe heqja e TVSH-së

Kryedemokrati Lulzim Basha ka renditur sot 10 premtime të kryeministrit Edi Rama, sipas tij të pambajtura. Me një foto ku renditen nga premtimi për 300...

Skënder Brataj zbulon shifrat pas masave kufizuese: Janë ulur shtrimet në spitale

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka deklaruar se kemi një rritje të shtrimeve në spitale. Brataj shtoi se masat e marra kanë dhënë një...

Mbeten në fuqi masat anti-COVID, vijon kufizimi i lëvizjes në orën 20:00 deri në 06:00

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur sot që të lë në fuqi masat shtrënguese në përpjekje për të kufizuar përhapjen e Covid-19. Në një deklaratë për...

Nga Enkel Demi

Ka një zakon rilindas që pas çdo skandali kërkohet qesharakja, në mënyrë që e pabëra të bëhet e pabesueshme. Kështu u reagua edhe për përgjimet e organizatës mafioze, Ndragheta. Fillimisht një shërbyes i regjimit mori përsipër t’i bënte përgjimet të paqena, tek deklaroi se nuk gjeti asngjë të dyshimtë në to, duke thënë se pati lexuar dora vetë gati dy mijë faqe dora vetë për tre ditë (çudi si i doli koha). Madje, shërbyesi i zellshëm foli për megallomani shqiptare në këto përgjime. SPAK besoi shërbyesin që lexon më shpejt se një kompjuter dhe i ra për shkurt që hë për hë nuk ka ndonjë element krimi.

Fill pas këtyre të thënave dolën të tjera përgjime, të cilat shërbyesi nuk i raportoi dhe na del që shefi i policisë së Tiranës (në vitin 2017, se sot ka kapur majën e policisë) dhe zëvendësministri i Brendshëm janë shitur tek Ndragheta me mish derri, mozzarella dhe produkte të tjera ushqimore.

Duke u nisur nga ngjashmëria e pamjes së shefit me derrin shpërthyen meme-t në rrjet, ndërsa media e qeverisë nisi të vinte në pah anën qesharake: “Qenka shitur për mish derri?”. Në fakt, rilindasit nuk kanë si ta kenë kurrë pazarin kaq të ulët. Ata që kanë mbjellë e shitur dora vetë drogë, kanë urdhëruar vrasje, kanë ndërtuar pyje betoni kanë treg krejt tjetër.

Ndragheta këtë e di, ashtu si dhe përgjuesit e saj. Prandaj, përherë mafiozët, kriminelët, të cilët e njohin rrezikun e përgjigmeve flasin me kod. Deshifruesit e kësaj të folmeje janë pjesë e rëndësishme e Antimafias dhe bëjnë zbërthimin e mesazheve. Fjala vjen, kur thuhet mish derri nënkuptohen shuma të mëdha parash, pasi në gjuhën e mafies së asaj krahinë të Italisë mishi i derrit të zi do të thotë kartmonedha euro 500-she. Me të njëjtën logjikë përdoret në bashkëbisedim mozzarella dhe produktet e tjera ushqimore.

Ndaj, këtu në këtë mes nuk ka asgjë qesharake, përkundrazi.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vota e emigrantëve, Celibashi: Koha e limituar, nevojitet konsensusi i të gjitha partive politike!

Kreu i Komisionit Zgjedhor të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, foli për votën e emigrantëve në zgjedhjet e 25 prillit. Celibashi theksoi se për të mundësuar votën...

Basha rendit “dështimet” e Ramës, nga 300 mijë vende pune, tek ulja e borxhit publik dhe heqja e TVSH-së

Kryedemokrati Lulzim Basha ka renditur sot 10 premtime të kryeministrit Edi Rama, sipas tij të pambajtura. Me një foto ku renditen nga premtimi për 300...

Skënder Brataj zbulon shifrat pas masave kufizuese: Janë ulur shtrimet në spitale

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka deklaruar se kemi një rritje të shtrimeve në spitale. Brataj shtoi se masat e marra kanë dhënë një...

Mbeten në fuqi masat anti-COVID, vijon kufizimi i lëvizjes në orën 20:00 deri në 06:00

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur sot që të lë në fuqi masat shtrënguese në përpjekje për të kufizuar përhapjen e Covid-19. Në një deklaratë për...

Mblidhet komiteti i ekspertëve, Fico: 79% e rasteve në dy javët e fundit të moshave nga 24-54 vjeç

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico ka folur në mbledhjen e komitetit të ekspertëve për situatën e COVID-19 në vend. “Kemi qenë tejet të vëmendshëm në...