Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Një pjatë djathrash për të vrarë Verën

Nga Alma Kodra 0

Kjo mund të jetë pjata me djathra  më epike verore e të gjitha kohërave.

Ajo ka turshi luleshtrydhesh plus barishte të pjekura dhe domate qershi!

Ju mund të përdorni djathrat tuaj të preferuar , fruta dhe gjëra të tjera që ju  doni .

Megjithatë, kjo është edhe një nga ato receta që nuk është me të vërtetë “një recetë”. Më shumë ka të bëjë me mënyrën se si përgatitet.

Ajo nuk duhet të jetë e zbukuruar apo ndonjë gjë tjeter te lodhshme,  merni vetëm një shumëllojshmëri të djathrave , mundësisht disa fruta të stines, plus bukë me të vërtetë të shijshme .

Për këtë pjatë janë bërë  luleshtrydhe turshi, të cilat ujanë aq të mira. Ato shkojne shumë në një djathë të pjekur në skarë dhe ose mbi akullore.

Pastaj e bëjnë atë tepër të bukur me disa lule të verës nga kopshti. Bëjeni!

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej