Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Një javë nga shpërthimi i koronavirusit në Itali, 21 të vdekur e 822 të infektuar

Nga Klodiana 0

Një javë nga shpërthimi i coronavirusit në Itali, numri i personave të infektuar ka shkruar në 822, është rritur edhe numri i viktimave, me vdekjen e dy burrave dhe dy grave të moshave nga 70 deri në 80 vjeç, rezidentë në lodigianp.

Një rast i ri me coronavirus është evidentuar në Lazio. Bëhet fjalë për një grua nga Fiumicino që sapo ishte kthyer nga një udhëtim nga Bergamo. Lombardia kërkon kufizime për një javë tjetër, në pritje të vendimit të qeverisë.

Gjithashtu Lombardia mbetet rajoni më i prekur, me 531 pacientë pozitivë, përfshirë 235 të shtruar në spital dhe 85 në kujdesin intensiv. Një situatë komplekse, siç dëshmohet nga urgjenca në spitalin e Lodit, ku u shtruan në spital 51 pacientë në gjendje të rëndë, të gjithë të ardhur nga zona e kuqe.

Në zonën e kuqe rreth Codognos dhe në zonën e Padovas të Vo “Euganeos, zyrat postare janë rihapur që nga e hëna. Një shenjë se normaliteti ndoshta është më afër. Sa për shkollat, pozicioni i rajoneve nuk është unanim. Veneto do të dëshironte të rihapet përsëri të hënën, siç përsëriti disa herë guvernatori Zaia. Lombardia, nga ana tjetër, kërkoi që të ndalohej edhe një javë. Vendimi i takon qeverisë: ka të ngjarë që të arrihet një masë ad hoc për të dy rajonet dhe një tjetër me udhëzimet e përgjithshme për të gjitha rajonet e tjera, të cilat në disa raste- si në Trentino Alto Adige – tashmë kanë vendosur të rihapin shkollat.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej