Një hebreje nga Shkodra, rikthimi në ditën e Holokaustit

Duhet të lëçisni

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Mimi Kamhi Ergas Faraxhi, e pagëzuar me emrin Drita, është 75 vjeç dhe aktualisht jeton në Kili. Por ajo ka lindur në Shkodër dhe është vajzë e një familjeje hebreje. Që në vitin 1943 prindërit e saj gjetën strehim të përkohshëm në një familje shkodrane.

Mes emocionesh, ajo tregon disa detaje të jetës në qytetin e Shkodrës, duke iu referuar rrëfimeve të mëvonshme të prindërve të saj.

“Mbaj mend prindërit, të cilët më kanë treguar që kam lindur në Shkodër dhe rikthimi im këtu është si imagjinatë. Madje, edhe pse fëmijë më kujtohet fort mirë se një nga djemtë e familjes Shurdho martohej dhe na ftuan në dasmë dhe ne si familje. Fëmijët i futën në një dhomë, ndërsa mamaja ime këndonte këngë italiane në një dhomë tjetër, ku kishte vetëm gra, sepse nuk ishte e lejuar që burrat dhe gratë të ishin bashkë”, shprehet Mimi Kamhi Ergas Faraxhi.

Gruaja tashmë në moshë, por e larguar nga Shkodra në moshë fare të vogël promovoi librin me subjekt pikërisht jetën e saj dhe familjes me titullin “Jeta ime nën pushtimin nazist”.

Në muzeun “Marubi” në Shkodër ajo u takua me përfaqësuesin e familjes pritëse në Shkodër Ahmet Shurdha, që u hapi derën në ato vite dhe i bëri pjesë të familjes.

73 vjet më parë, në 27 Janar 1945 u çlirua kampi i përqendrimit të Auschwiz-it duke i dhënë fund një akti tragjik dhe të shëmtuar në historinë botërore: Holokaustit, gjatë të cilit u shfarosën në mënyrë sistematike 6 milionë hebrenj.

Një hebreje nga Shkodra, rikthimi në ditën e Holokaustit

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...