Nisma Thurje: Tirana ka ujë, por atë na e vjedhin, Bashkia asnjë interes për realitetin

Duhet të lëçisni

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

Nisma Thurje ka reaguar lidhur me mungesën e ujit në kryeqytet, ku shprehen se Tirana ka ujë, por atë na e vjedhin, e pasi e vjedhin tallen me ne live në çdo televizion!

Përmes një postimi në Facebook, Nisma Thurje liston një sërë argumentesh sipas të cilës kanë ndikuar që shumë zona në Tiranë, sot të vuajnë mungesën e furnizimit me ujë.

Postimi i plotë:
“Nuk ka ujë sepse ndërmarrja e Ujësjellësit prej vitesh, si nga këta e si nga ata që ishin, është parë si fole ku militantët marrin rroga dhe si lopë ku mbushin xhepat kryetarët pas mjeljes së përvitshme.

Ndaj, pavarësisht se me lekët e paguara në vite ndaj UKT dhe si pasojë fitimin që kjo ndërmarrje do të kishte gjeneruar në vite nëse do të mirëmenaxhohej (vetëm 4 vitet e fundit ka gjeneruar 25 milionë euro fitim (pa llogaritur vjedhjen), do të kishim mundësuar vaditjen e Saharasë, Tirana nuk ka ujë.

Nuk ka ujë sepse rrjeti i ujësjellësit trajtohet si send pa vlerë nga ndërtuesit e babëzitur të cilët me lejen e Kryetarëve kanë ndërtuar e ndërtojnë vend e pavend kudo gjejnë një shesh bosh, e duke shkatërruar e rishkatërruar rrjetin e tubove me pasojë amortizimin dhe dobësimin e fuqisë furnizuese. Vetëm 4 vitet e fundit janë dhënë leje ndërtimi të cilat e rrisin qytetin me rreth 20%, ndërkohë investimi në rrjetin e ujësjellësit është pothuajse zero.
Nuk ka ujë sepse burimet hidrike përreth qytetit nuk trajtohen si pasuri e përbashkët e gjithë qytetarëve por si pronë private e kryetarëve me pasojë zhuritjen tonë e pasurimin e tyre.
Nuk ka ujë, sepse sot në krye të Bashkisë ndodhet një krijesë mediatike si €rion Veliaj e cila nuk ka asnjë interes për realitetin por vetëm për mënyrën se si shitet ai në televizione.
Për rrjedhojë sot Tirana ka ujë në male, në televizor, ka ujë në Singapor, por nuk ka ujë në lagje, në shtëpi e në oborr.

Ka vetëm një mënyrë se si kjo situatë merr fund dhe kalon nëpërmjet reagimit. Duhet të bëhemi bashkë, të ulërasim, të bërtasim, të kërkojmë llogari për çdo qindarkë të paguar e të pashërbyer nga Bashkia.
Bashkë, përtej partive e përtej ndasive.
Për veten tonë dhe familjet!
Sepse Tirana ka ujë, por atë na e vjedhin, e pasi e vjedhin tallen me ne live në çdo televizion!
#Bashkohu

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

Gara për në Gjykatën Kushtetuese, KED ndalon kandidaturat e 3 gjyqtarëve

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka ndaluar kandidaturat e tre gjyqtarëve për dy vakancat e përkohshme në GJK. U është ndaluar kandidimi Aldona Sylaj,...