Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Nëse zhvillohen zgjedhje të parakohshme në Tiranën urbane

Nga 27.al 0

Nga Eduard Zaloshnja

Para disa javëve, zhvillova me një grup anketuesish me përvojë një sondazh në Tiranën urbane, për çështje që kanë të bëjnë me punën e Bashkisë së Tiranës, si pastrimi, ndriçimi, gjelbërimi, shkollat, kopshtet, këndet e lojrave, etj.

Përveç pyetjeve mbi këto çështje, 1000 të anketuarit e përzgjedhur në mënyrë rastësore në të gjithë territorin urban të Tiranës u pyetën edhe se për cilën parti do të votonin në qoftë se do të zhvilloheshin zgjedhje të parakohshme parlamentare pa fushatë elektorale.

Bazuar në përgjigjet e të anketuarve, ja cili është projeksion i rezultatit të zgjedhjeve parlamentare në Tiranën urbane, në qoftë se do të zhvilloheshin zgjedhje të parakohshme dhe pa fushatë elektorale:

47% PS;       7% LSI;   7% PDIU, FRD, PSD e të tjer

v.s. 39% PD, PR, LZHK e të tjerë

(Maksimumi i marzhit të gabimit statistikor plus / minus 3%)

Numri i pjesëmarrësve:  Sa 90% e numrit të pjesëmarrësve të para 3 vjetëve (firoja në pjesëmarrje ishte pothuaj përpjestimore për partitë kryesore.)

 

Për krahasim, ja cilat ishin rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të para 3 vjetëve:

Në Tiranën urbane:  46% PS;    8% LSI;   8% PDIU, FRD, PSD e të tjerë

v.s. 38% PD, PR, LZHK e të tjerë

Në gjithë Shqipërinë:

41% PS;  10.5% LSI;   10.5% PDIU, FRD, PSD e të tjerë

v.s. 38%-PD, PR, LZHK e të tjerë

/respublica.al/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej