Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Nëse Rama kalon ligjin zgjedhor pa koalicione, europianët do i hapin dosjen e burgimit në Francë (film)

Nga Media 0

Në një kohë që Këshilli Politik i i Reformës Zgjedhore ka dorëzuar në Kuvend draftin final të marrëveshjes së arritur me opozitën, Edi Rama po mendon ta ndryshojë atë, sepse i aka mbledhur Myslim Murrizi. Ai e di që ka vetëm një shanc për të vjedhur fitoren që është futja në zgjedhje pa koalicione. Dje, ambasadori anglez, Duncan Norman kërkoi që të votohej vetëm ky draft nga Kuvendi, jo ndonjë loigj tjetër me Kujtim Gjuzin.

Por, mësohet se presioni ndërkombëtar do të rritet shumë më shumë. Madje, burime të besueshme të 27.al thonë që nëse kryeministri Edi Rama ndërron ligjin zgjedhor në Kuvend, atëherë atij do t’i hapet dosja e dënimit të tij në Francë.

E njëjta metodë u përdor për Hashim Thaçin, meqë ju mbush mendja që do të ndërronte botën pa pyetur zonjën Merkel.

Nëse për Edi Ramën hapet kjo dosje, mbi të do të veprojë ligji i dekriminalizimit, i cili largoi nga politika një pjesë të deputetëve dhe kryebashkiakëve rilindas me precedentë penalë.

Mbrëmjen e kaluar, koleksionisti i njohur Gjergji Thimo bëri një deklaratë të fortë në “A-Show”, ku tha se kryeministri Edi Rama ka qenë i dënuar në vitin 1993 në Paris për vjedhje ikonash. Thimo theksoi se është i gatshëm të përballet e me drejtësinë për këtë fakt, teksa publikoi edhe numrin e dosjes.

“Sot, unë po bëj publike numrin e dosjes së Edvin Ramës të dënuar në Paris, në vitin 1993, që është AL.1961138/A. Ndaj sot unë i bëj thirrje Prokurorit të Përgjithsëm që ti kërkojë Ministrisë së Drejtësisë Shqiptare, të bëjë identifikimin e numrit të dosjes së Edvin Ramës, të cilin unë e akuzoj si njeri që është burgosur në Paris për vjedhje të ikonave. T’i merren gjurmët e gishtave me emrin Edvin dhe t’ia dorëzojë Ministrisë së Drejtësië franceze dhe jo policisë franceze” – tha Thimo.

Sonte në "A Show":

Gjergji Thimo për akuzat e pakundërshtueshme ndaj emrave të përveçëm dhe shkatërrimin e njeriut. Martin Vulaj për bisedën me ambasadorin Richard Grenell dhe fatin e bisedimeve të Shtëpisë së Bardhë.Rron Gjinovcin për Luftën, Fitoren e komplikuar të komandantëve dhe Kosovën e sotme.Pandeli Majko për Partinë e Socialistëve dhe Shqipërinë e Vitit të Tetë.

Publiée par Adi Krasta sur Mardi 30 juin 2020

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej