Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Në nji vend ku djali asht mret, gruaja ka me qenë “copë mishi”

Nga 27-shi 0

Nga Fjolla Spanca

Në nji vend, ku djali rritet si mret/ princ/ pasha do a s’do, gruaja ka me qenë veç nji “copëz mishi” ose nji shërbëtore që i plotëson krejt nevojat e tij…

Në nji vend ku asht marre me fol e me i msu fmijtë se Dashnija s’ka kufi n’gjini e Ditunia asht e shenjtë; ka me qenë gjithë e hidhun jeta…

Në nji vend ku Nanat i msojnë Djemtë e tyne me Fluturue; e pastaj me i shkelun çikat e huaja; s’asht çudi kur këto t’fundit dhunohen sistematikisht…

Në nji vend ku arritja ma e madhe asht paraja, telefoni ose kerri/makina e shtrenjtë; aty ku Instagrami ta dikton jetën dhe ku duhesh me u ly – ngjy për me ra n’sy: nuk ka fort shpresë për nesër!

Aty ku gratë e ulin kryet dhe e lshojnë dijen; ka me pasë vend për krejt t’kqijat… aty ku gratë detyrohen me u fut n’dorën e t’fortëve s’kanë me çelun pranverat…

Atje ku burrat shesin mend se “pika ma e naltë me moral e nder asht motra” e ka përthekue e zeza oxhakun e konakut!

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej