Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ndryshimet kushtetuese, Varhelyi: Të miratohet marrëveshja e 5 qershorit

Nga 27.al 0

Komisioneri Evropian për zgjerimin dhe politikën e fqinjësisë, Oliver Varhelyi ka deklaruar se është e rëndësishme që të miratohet marrëveshja e dakordësuar më 5 qershor për Reformën Zgjedhore.

Duke iu referuar ndryshimeve kushtetuese, Varhelyi thekson se reformat e mëtejshme në lidhje me sistemin zgjedhor, jashtë sferës së rekomandimeve të OSBE/ODHIR, do të duhet të bëhen të paktën një vit para zgjedhjeve dhe kërkojnë konsultime e nevojshme.

“Reforma Zgjedhore në Shqipëri: E rëndësishme që reforma e rënë dakord më 5 qershor të miratohet nga Parlamenti në seancën e tij të radhës për të lejuar zbatimin e shpejtë të dispozitave të reja përpara zgjedhjeve të përgjithshme të vitit të ardhshëm. Bazuar në rekomandimet dhe adresimet e OSBE/ODIHR. Ky është një kusht kryesor për të filluar negociatat e pranimit në BE. Reformat e mëtejshme në lidhje me sistemin zgjedhor, jashtë sferës së rekomandimeve të OSBE / ODHIR, do të duhet të bëhen të paktën një vit para zgjedhjeve dhe të kërkojnë konsultime të duhura, siç rekomandohet nga @OSCE”, shkruan komisioneri.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej