Ndihma ekonomike, shmangen pagesat “cash”, financimi në qendra

Duhet të lëçisni

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Qeveria do të kryej një tjetër “skanim” në skemën e personave që përfitojnë ndihmë ekonomike për të ndërtuar një databasë qëndor dhe për të larguar nga skema abuzuesit.

Qeveria ka gati një skemë të re për përfitimin  e ndihmës ekonomike. Përpara impelemtitmi të saj, ministria e Mirëqënies Sociale do të bëjë verifikim të listës ekzistuese të pagesave të paaftësisë për të nxjerrë jashtë saj abuzuesit. Skema e re synon të reduktohen pagesat “cash” tek familjaret per shkak te abuzimeve te konstatuara dhe paratë të shkojnë drejt qëndrave ku kjo kategori përfiton  trajtim të specializuar.

Klosi: Po punojmë dhe jemi tashmë në fazën e realizimit të një databese qendror me të gjitha dosjet e këtyre personave për të pasur mundësinë që të rishikojmë dhe nje herë skemën nga shumë abuzime.

Ministria  e Mirqënies Sociale ka gati skemën e re të përfitimit të pagesave të paaftësisë. Ndër të tjerash kjo skemë synon reduktimin e pagesave “cash” që mund të shfrytëzohen nga familjarët e personave me aftësi të kufziuara dhe  adresimin e tyre drejt qëndrave sociale për përfitimin e shërbimeve të specializuar për këtë kategori.

Klosi: Ne të shikojmë mundësinë e dhënies së pagesës që ne japim normalisht për njerëzit me aftësi të kufizuar si pagesa të drejtpërdrejta për shërbimet që këta fëmijë apo njerëz kanë nevojë. Ne kemi shumë nevojë që njerëzit me aftësi të kufizuar, fëmijet autike të fillojnë të trajtohen që në moshë të vogël dhe këto para të shkojnë karshi këtyre qytetarëve.

Shoqata që ofrojnë shërbime për personat me aftësi të kufizuara dhe vetë grupet e interesit i parashtuan ministrit Klosi një sërë problematikash; si mungesën e financimeve nga shtetit për trajtimin e kësaj kategorie, përjashtimin nga skema e invaliditetit në mënyrë të padrejtë, siç thanë ata, 7200 përfituesve të kempit, si dhe pamundësinë për të siguruar karrige me rrota.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...