Ndërtesa e “Apple” në Kaliforni më e shtrenja në Botë

Duhet të lëçisni

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Plagoset një minator në galeritë e Bulqizës, dërgohet me urgjencë në spital

Një minator ka mbetur i plagosur paraditen e sotme në një nga galeritë e Bulqizës. Mësohet se ai është Agron Gjeta i moshës 55-vjeç. Gjeta...

Nuk ka qetësi te Barcelona, arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Klubi katalunjas është tronditur sërish paraditen e së hënës, kur ish-presidenti Josep Maria Bartomeu është arrestuar në vazhdën e hetimeve të skandalit që tashmë...

Kreu i KQZ Ilirjan Celibashi thirrje partive: Dorëzoni brenda afateve dokumentacionin e kandidimit

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi iu ka bërë thirrje partive të dorëzojnë brenda afateve dhe të mos e lënë për në...

Ndërtesa e kompanisë Apple që ndodhet në Cupertino të Kalifornisë sipas një vlerësimi konsiderohet një nga komplekset më të shtrenja në botë me vlerë prej 4.17 miliard dollarë amerikanë.

Sipas ekspertëve prona e pazakontë prej 2.8 milionë metra katrorë ishte një sfidë e vërtetë për tu vlerësuar, por në fund të fundit ato janë zyra pune thonë ekspertët të cilët arritën të vendosin një çmim. Në fakt ndërtimi i zyrave të Apple ka kushtuar 5 miliard dollarë, shumë më tepër se ndërtesa më e lartë në botë Burj Kalifa në Dubai për të cilën janë shpenzuar 1.5 miliard dollarë. Zakonisht, vlera e tregut të një ndërtese është e ngjashme me koston e ndërtimit të saj plus tokën që zë, tha vlerësuesi i qarkut Santa Clara Larry Stone.

Kompania Apple është e detyruar të paguajë rreth 1% të tatimit në pronë, sipas ligjit të Kalifornisë. Bazuar në vlerësimin nga qarku i Santa Clara, Apple do të paguajë mbi $ 40 milion në taksat e pronës çdo vit në Kaliforni. Apple konsiderohet tatimpaguesi më i madh i pronës në qarkun e Kalifornisë dhe sigurisht, ata janë një punëdhënës i madh – kështu që është një përfitim tjetër për qarkun” shprehen autoritetet në këtë shtet.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Plagoset një minator në galeritë e Bulqizës, dërgohet me urgjencë në spital

Një minator ka mbetur i plagosur paraditen e sotme në një nga galeritë e Bulqizës. Mësohet se ai është Agron Gjeta i moshës 55-vjeç. Gjeta...

Nuk ka qetësi te Barcelona, arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Klubi katalunjas është tronditur sërish paraditen e së hënës, kur ish-presidenti Josep Maria Bartomeu është arrestuar në vazhdën e hetimeve të skandalit që tashmë...

Kreu i KQZ Ilirjan Celibashi thirrje partive: Dorëzoni brenda afateve dokumentacionin e kandidimit

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi iu ka bërë thirrje partive të dorëzojnë brenda afateve dhe të mos e lënë për në...

Shkon në dy numri viktimave nga aksidenti në Fier, arrestohet drejtuesi i Benzit

Ka shkuar në dy numri i viktimave nga aksidenti i djeshëm në Fier ku si pasojë ka humbur jetën në vend 18 vjeçari  Ermir...