Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Nargjila po aq e dëmshme sa duhani. Tymi i saj përmban lëndë narkotike

Nga Ejona 0

Ndryshe nga çfarë keni menduar dhe ju është thënë se nargjila nuk është e dëmshme dhe nuk krijon varësi, në fakt është krejt e kundërta.

Sipas klinikës “Mayo” që është eksperte në kurimin e varësisë ndaj duhanit në Amerikë, pirja e nargjiles mund të konsiderohet po aq e dëmshme sa pirja e duhanit.

Tymi i nargliles ka të njëjta kimikate si tymi i duhanit dhe uji në brendësi të nargjiles shumë herë shfaq mikrobe e baktere të cilat kalojnë përmes tymit. Gjithashtu pirja e nargjiles sjell në trup dioksit karboni dhe metale të rënda të cilat mund të shkaktojnë kancer në gjuhë apo në mushkri.

Ekspertët thonë që edhe pse nargjilja nuk ka nikotinë mund të bëhet varësi për përdoruesit pasi ka lëndë narkotike të ngjashme me nikotinën. Se fundi nargjilet shumë herë nuk ruhen në vende të përshatshme dhe nuk pastrohen pas përdorimit. Kështu mund të përhapen shumë sëmundje midis përdoruesve.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej