Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Mjeku italian në SHBA: Koronavirusi është “i pashpresë”, do ta neutralizojmë

Nga Ejona 0

Prof. Guido Silvestri në Universitetin Emory në Atlanta, një nga themeluesit e Paktit për Shkencë, është ndër mjekët e përfshirë në vijën e parë në Shtetet e Bashkuara për studimin e Covid-19.

Ai e quan virusin vdekjeprurrës si “të pashpresë” dhe tregohet shpresëplotë duke thënë se bota do të arrijë ta studiojë e ta “neutralizojë” atë.

“Unë mendoj se, ndryshe nga HIV – një armik jashtëzakonisht më i fshehtë që në tridhjetë vjet ka shkaktuar 35 milion vdekje dhe për të cilin ende nuk kemi as një kurë përfundimtare dhe asnjë vaksinë – SARS-CoV-2 është një virus i paaftë për tu fshehur (në terma teknik: të integrimit të vetvetes në gjenomin e bujtësit) dhe jo shumë i mirë në mutacion, pra mbetet shumë më i prekshëm nga reagimi imunitar i hostit. Pra, nëse fatkeqësisht është e pashmangshme që COVID-19 do të shkaktojë ende shumë vdekje në javët e ardhshme dhe ndoshta muajt, është edhe më e qartë se virusi së shpejti do të MUNDET nga aftësia jonë për ta studiuar dhe neutralizuar atë.

Barnat e reja antivirale testohen vazhdimisht (vëmendja * ndaj EIDD-2801) dhe në të njëjtën kohë ilaçe që bllokojnë përgjigjen hiper-inflamatore e cila është baza e ndërlikimeve më serioze të mushkërive (vëmendja * ndaj baricitinib). Antitrupat monoklonalë neutralizues janë zhvilluar për përdorim terapeutik gjatë studimit të efektit shërues të plazmës së pacientëve “të shëruar”. Disa kandidatë për vaksina testohen në modelet e kafshëve dhe së shpejti do të kalojnë në fazën klinike. Specialistët e sëmundjes infektive, pulmonologët etj janë duke bërë më të mirën në menaxhimin e komplikimeve të rënda të COVID-19”, shprehet Prof.Silvestri.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej