Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Mjeku i njohur i Durrësit, ndahet nga jeta në moshën 96 vjeçare

Nga Ejona 0

Ditën e sotme është ndarë nga jeta në moshën 96-vjeçare mjeku i njohur në Durrës Ali Sula.

Ali Sula është mjeku që ka bërë histori në Durrës. Ai prej kohësh kishte sfiduar moshën, duke publikuar disa libra që risjellin në kujtesë historinë e qytetit dhe të sistemit shëndetësor të Durrësit.

Pas shkollimit fillestar në Durrës ai studioi në Universitetin e Firences për mjekësi, nga ku u rikthye për shkak të luftës në vitin 1943.

Më 1945 nis punën për ndërtimin e strukturave shëndetësore të qytetit të lindjes, ndërsa dy vjet më vonë shkon në Zagreb (Kroaci) dhe Timoshoara (Rumani) për vazhdimin e studimeve.

Në vitin 1950 diplomohet mjek. Mjeku është ndarë nga jeta në shtëpinë e tij në Durrës pranë bashkëshortes dhe fëmijëve.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej