Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Micotakis i kërkon deputetëve përgjysmim rroge për dy muaj

Nga Klodiana 0

Kryeministri grek Micotakis ka kërkuar nga deputetët depozitimin e gjysmës së rrogës për dy muajt prill, maj për përballimin e krizës së koronavirus.

5 miliardë shtohet buxheti shtetëror për përballimin e krizës, pas 1,8 miliardë të shpallura në mes të marsit. Pritet dhe publikimi i vendimit për gjithsej 6.8 miliardë euro për përballimin e krizës, që përfshin muajt mars-prill.

Kjo është paketa e katërt brenda 1 muaji ku përfshihen 1.7 milionë ose 81% e të punësurve në sektorin privat nga 1 prill 800 euro, 800.000 ose 76% e bizneseve deri nesër në platformë dhe 700.000 ose 75% , 3 në 4 domethënë të punësuar në aktivitete private, me biznes privat me një pronar e pak punonjës të cilët përfshihen tani. Kërkesat për kompensimin 800 euro kjo kategori fillon në 6 prill bëjnë kërkesën
Dhurata e pashkëve gjysëm rrogë me fond nga shteti periudha e krizës, duhet të jepet patjetër deri në verë

Deri në 10 prill kompensim ekstra për 108.000 të punësuarit në frontin ballor, në spitale e klinika dhe mbrojtjen sociale.

Kujtojmë se Greqia deri më tani ka 42 viktima që kanë humbur jetën nga COVID-19.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej